-0.1931%
  • UAH
    0.6469
    -0.3092%

FC Petrocub rămâne pe primul loc în Divizia Națională după egalitatea cu Sfântul Gheorghe

22 Nov. 2021, 12:20
 // Categoria: Sport // Autor:  Mădălina Guștiuc
22 Nov. 2021, 12:20 // Sport //  Mădălina Guștiuc

Meciul dintre FC Petrocub și Sfântul Gheorghe s-a încheiat cu scor 1:1. Astfel, FC Petrocub își păstrează poziția de întâietate în Divizia Națională. Meciul s-a disputat pe stadionul orășenesc din Hîncești, duminică, 21 noiembrie.

Echipa din Suruceni a avut o tentativă de gol chiar în primul minut, realizată de Victor Stînă (14). Totuși, mijlocașul a reușit să înscrie în minutul 15, un gol în poarta adversarilor. Peste 10 minute, FC Petrocub a egalat după o fază fixă. Vladimir Ambros (9) a executat cornerul, iar Serghei Svinarenco (25) a trimis mingea în propria poartă. În minutul 59, Constantin Sandu l-a faultat pe Alexandr Suvorov în careu, iar arbitrul a dictat penalty. Pe final, Mikhail Platica putea să aducă victoria gazdei, dar șutul său a fost respins în corner.

Un meci destul de interesant, cu multe emoții. Mi-am felicitat echipa pentru atitudine, devotament. Mi-a plăcut mult prestația lor, dar cu părere de rău am luat un gol din fază fixă, plus au mai creat adversarii careva ocazii. Știm cu toții că Petrocub este o forță, dar și noi am început meciul destul de activ și agresiv”, a declarat Stanislav Luca, antrenor Sfântul Gheorghe Suruceni.

În primul rând, vreau să mulțumesc publicului pentru susținere. E foarte complicat ca să pregătești lotul, când acesta este neomogen, dar băieții s-au străduit. A fost un meci intensiv cu ocazii de goluri și la o poartă și la alta”, a menționat Lilian Popescu, antrenor Petrocub Hîncești.

Petrocub și-a păstrat prima poziție în clasament, având un punct avans față de Sheriff și Milsami. Sfântul Gheorghe se află pe locul 4.

Realitatea Live

07 Dec. 2021, 10:59
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buză
07 Dec. 2021, 10:59 // Societate //  Valentina Buză

O femeie în vârstă de 71 de ani a ajuns la spital după ce a fost tamponată pe trecerea de pietoni. Potrivit informațiilor, incidentul s-a produs luni, 6 decembrie, iar poliția din Bălți a fost alertată să intervină în jurul orei 18:50, precum că a avut loc un accident rutier și a o persoană a fost traumatizată.

Imediat la fața locului s-a deplasat grupa operativă.

„S-a stabilit că o femeie în vîrstă de 43 ani conducând automobilul de model Mercedes E 220 înmatriculat în R.M. și deplasându-se de pe str. Ştefan cel Mare, ajungând la intersecția cu str. M. Viteazu, a ignorat cerințile semaforului şi anume deplasându-se la culoare roşie, a tamponat femeia în vârstă de 71 de ani care traversa strada regulamentar la trecere de pietoni”, spune poliția.

În urma accidentului rutier, pietonul s-a ales cu leziuni corporale si transportata la Spitalul Clinic Bălți.

Alte circumstante la moment se stabilesc.