Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Focuri de armă în fața Parlamentului Serbiei. Aleksandar Vučić vorbește despre un „act terorist”

22 Oct. 2025, 15:02
 // Categoria: În Lume // Autor:  Realitatea.md
22 Oct. 2025, 15:02 // În Lume //  Realitatea.md

O persoană a fost rănită în urma focurilor de armă trase miercuri în exteriorul clădirii parlamentului sârb din Belgrad. Președintele Aleksandar Vučić a denunțat un „act terorist”, potrivit Reuters.

Un videoclip publicat de agenția de presă NOVA arată ofițeri de securitate înarmați apropiindu-se de un cort mare amplasat în fața clădirii parlamentului. După câteva focuri de armă, în interiorul cortului a izbucnit un incendiu.

Cortul vizat face parte dintr-o serie de construcții provizorii instalate în acest an de susținătorii președintelui Vučić, în timpul protestelor antiguvernamentale.

Deocamdată, nu este clar cine a deschis focul și cum a pornit incendiul. Poliția din Belgrad a refuzat să comenteze incidentul.

Potrivit agenției NOVA, o persoană a fost rănită, iar postul N1 TV a relatat că este vorba despre un bărbat de 57 de ani, care a fost împușcat și se află în stare stabilă.

Un alt videoclip postat pe platforma X arată un bărbat întins la pământ, cu mâinile la spate, înconjurat de ofițeri de poliție.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 09:43
 // Categoria: Societate // Autor:  Daniela Baranovschi
18 Aug. 2026, 09:43 // Societate //  Daniela Baranovschi

Începând de marți, 18 august, Casa Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) începe procedura de contractare a serviciilor de fertilizare in vitro (FIV) pentru anul 2026. Instituția a primit prima ofertă de la un prestator autorizat pentru servicii de reproducere asistată medical.

Oferta vizează finanțarea a 14 proceduri FIV din fondurile asigurării obligatorii de asistență medicală (AOAM). Prestatorul are o autorizație emisă de Agenția de Transplant pentru activități în domeniul reproducerii asistate medical, valabilă timp de cinci ani.

Pentru serviciile de reproducere asistată medical, CNAM a prevăzut în acest an un buget de peste două milioane de lei.

Și alți prestatori care dețin autorizațiile necesare pot depune oferte pentru contractarea procedurilor FIV. CNAM precizează că atragerea mai multor prestatori ar putea facilita accesul persoanelor asigurate la aceste servicii, achitate din fondurile AOAM.

Precizăm că, în prima jumătate a anului 2026, nicio procedură FIV nu a fost decontată din fondurile asigurării medicale. Situația a fost cauzată de lipsa autorizațiilor necesare în cazul prestatorilor. Problema a apărut după modificarea legislației, care a introdus obligativitatea obținerii unui certificat pentru desfășurarea activităților din domeniul reproducerii umane asistate medical.

Programul de fertilizare in vitro se adresează cuplurilor și femeilor singure din Republica Moldova care se confruntă cu infertilitatea, sunt asigurate medical și îndeplinesc criteriile stabilite.

Printre condițiile prevăzute se numără vârsta de cel mult 40 de ani la începutul procedurii FIV și existența unei rezerve ovariene corespunzătoare. Aceasta trebuie să fie de cel puțin 1,1 ng/ml pentru hormonul antimüllerian sau să existe minimum cinci foliculi la nivelul ambelor ovare.

Programul include și criterii legate de starea aparatului reproducător, infertilitatea masculină, precum și o serie de contraindicații. Printre acestea se numără anumite boli grave, infecții și neoplasme.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!