Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

FOTO Accident grav la Briceni cu implicare a trei mașini. Doi șoferi, la spital

09 Sept. 2022, 21:00
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ursu Ana
09 Sept. 2022, 21:00 // Actualitate //  Ursu Ana

Doi șoferi au ajuns la spital după ce mașinile pe care le conduceau au fost implicate într-un accident. Totul s-a petrecut în această dimineață la ieșirea din localitatea Caracușenii Vechi din raionul Briceni.

Potrivit oamenilor legii, în accident au fost implicate trei autovehicule. Vinovat de producerea accidentului s-ar face un tânăr de 28 de ani care conducea un automobil de model Audi, care din motive necunoscute, în curba drumului a ieșit pe banda de sens opus și s-a tamponat cu un microbuz condus de un șofer de 32 de ani din raionului Briceni. În rezultatul tamponării, ultimul a derapat în canalul de scurgere a apelor pluviale.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Ulterior, automobilul de marca Audi, continuând deplasarea pe banda de sens opus s-a tamponat frontal într-un alt microbus care era condus de un bărbat de 67 de ani, la fel din raionului Briceni, care după ciocnire ambele mijloace de transport au fost proiectate în canalul de scurgere a apelor pluviale.

În urma accidentului rutier conducătorul automobilului de marca Audi de 28 de ani și șoferul microbuzului de 67 de ani au avut nevoie de îngrijiri medicale fiind transportați la spitalul raional Briceni.

Fiind supuși testării alcoolscopice s-a stabilit că șoferii nu au urcat băuți la volan.

Alte circumstanțe ale producerii accidentului urmează a fi stabilite.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!