Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

FOTO Igor Grosu visa să devină pompier când era mic? A testat furtunul și a inspectat mașinile salvatorilor

01 Mai 2024, 14:04
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
01 Mai 2024, 14:04 // Actualitate //  Victoria Laur

Speakerul Igor Grosu a vizitat Direcția regională căutare salvare nr.1 din municipiul Chișinău. Președintele Parlamentului a stat de vorbă cu pompierii în contextul Zilei Internaționale a Muncii.

Se pare că șeful Legislativului a rămas inspirat de autospecialele salvatorilor. Mai mult, acesta nu a ezitat să testeze cum funcționează furtunul de stingere a incendiilor.

„Președintele Parlamentului a asistat la schimbul gărzilor, dar și la procedura de predare și primire a schimbului de serviciu. Oficialul a comunicat cu salvatorii, pompierii și paramedicii, care de dimineață au intrat în serviciu, fiind interesat de activitățile pe care le întreprind, dar și misiunile de salvare”, a transmis Inspectoratul General pentru Situații de Urgență.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

După vizită, președintele Parlamentului a adresat mulțumiri pompierilor și salvatorilor, într-un mesaj pe rețelele de socializare. Igor Grosu i-a îndemnat pe moldoveni să fie recunoscători pentru munca pe care o fac aceștia.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!