Noi percheziții în penitenciarele din țară. De data asta, angajații Administrației Naționale a Penitenciarelor, împreună cu angajații Penitenciarului nr.6 Soroca au efectuat percheziții inopinate într-un sector a instituției penitenciare.
În cadrul măsurii desfășurate au fost depistate și ridicate telefoane mobile și accesorii pentru acestea, fișe pentru jocuri (de noroc), băutură alcoolică bragă, obiecte tăioase/împungătoare și reșouri electrice.
„Prin astfel de acțiuni vrem să ajungem la conștiința persoanelor private de libertate că utilizarea și/sau păstrarea obiectelor și substanțelor interzise în penitenciare presupune o încălcare de regim ce condiționează minimalizarea posibilităților de resocializare, or, împreună avem un scop comun de a spori șansele de reintegrare și reîntoarcere în familie”, se arată în nota informativă a ANP.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

