Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

FOTO Peste 20 de obiecte explozive, găsite într-o pădure din raionul Ștefan Vodă. Au intervenit geniștii

04 Apr. 2025, 14:50
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
04 Apr. 2025, 14:50 // Societate //  Cătălina Boico

23 de proiectile de artelerie au fost descoperite într-o pădure din apropierea satului Cioburciu, raionul Ștefan Vodă. Acestea ulterior au fost distruse de geniștii militari din Batalionul Geniu „Codru”.

„Obiectele au fost descoperite de localnici într-o fâșie forestieră din apropierea localității la data de 1 aprilie, care au alertat imediat autoritățile publice locale. La solicitarea acestora, echipa de geniști condusă de maiorul Ion Golovei s-a deplasat la adresa indicată, unde, în urma cercetării terenului, a determinat că munițiile aveau calibrul 105 mm și au rămas în sol din perioada celui de-al Doilea Război Mondial. Obiectele periculoase au fost distruse la fața locului, în condiții de maximă securitate”, transmite Ministerul Apărării.

Tot marți, 1 aprilie, geniștii au intervenit și în localitatea Talmaza din același raion. Obiectele explozive au fost depistate de niște fermieri, în timp ce efectuau lucrări agricole. În urma examinării zonei, geniștii au neutralizat două proiectile de artilerie, de calibru 152 mm și 75 mm.

În acest sens, autoritățile îndeamnă cetățenii să respecte cu strictețe următoarele reguli: să anunțe imediat 112, să marcheze locul depistării obiectului exploziv, să nu atingă munițiile cu mâna sau cu alte obiecte, să nu lovească sau să nu miște munițiile găsite în pământ sau la suprafață, să nu demonteze focoasele sau alte componente, să nu arunce în foc obiectul exploziv.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Precizăm că în luna martie 2025, geniștii Armatei Naționale au executat 23 de misiuni în urma cărora au fost depistate și nimicite 102 obiecte explozive și 120 cartușe. Una din cele mai periculoase a fost cea din orașul Ungheni, unde echipa de deminare a distrus două bombe de aviație de 250 kg fiecare.

De asemenea, de la începutul anului, au fost îndeplinite 35 de misiuni de deminare, în urma cărora au fost nimicite 122 de obiecte explozive de diferite tipuri și 120 de cartușe. Toate munițiile erau din perioada celui de-al Doilea Război Mondial și au fost distruse în locuri special amenajate, în condiții de maximă siguranță.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 11:48
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 11:48 // Slider //  Ana Panaguța

Un copil de 5 ani a fost transportat în stare gravă la Spitalul Raional Orhei, după ce a fost lovit de un automobil în satul Mitoc. Accidentul s-a produs în această dimineață.

Potrivit informațiilor preliminare ale Poliției, un Renault, condus de un bărbat de 24 de ani, a tamponat minorul, care ar fi ieșit cu bicicleta pe partea carosabilă.

În urma impactului, copilul a suferit traumatisme și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

Șoferul a fost testat alcoolscopic, iar rezultatul a fost negativ.

Poliția documentează cazul pentru a stabili toate circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!