La un pas de tragedie. Un bărbat în vârstă de 81 de ani din municipiul Bălți a fost salvat după ce a căzut într-o fântână sâmbătă, 30 iulie.
Conform informațiilor, acesta ar fi căzut în fântână după ce a încercat să unească un furtun la pompă aflată în interior.
„Pompierii au reușit în mai puțin de 20 de minute să salveze bărbatul de la adâncimea de 10 metri. În urma incidentului persoana s-a ales cu traumatisme ușoare fiindu-i acordat ajutorul medical la fața locului”, se arată în nota inforrmativă a IGSU.
La moment viața acestuia este în afara oricărui pericol.
Potrivit IGSU de la începutul anului 2022 șapte persoane care au căzut în fântâni au fost salvate de salvatori.
Ion Ceban renunță la mandatul de deputat și rămâne primar de Chișinău. Anunțul a fost făcut în dimineața de joi, 9 octombrie curent, într-un video înregistrat și postat pe rețelele sociale.
„Dragi cetățeni, dragi locuitori ai municipului Chișinău, în primul rând vreau să vă spun un mare mulțumesc, mulțumesc pentru încredere, încrederea pe care mi-ați acordat-o, atunci când m-ați ales în funcție de primar general pentru primul mandat. Împreună, când nimeni nu credea, am transformat Chișinău dintr-un oraș distrus într-un oraș cu o infrastructură modernă, cu transport nou. Am construit grădinițe, școli, am modernizat spitale, am reabilitat aproape toate parcurile și scuarurile importante din municipiu. Am construit drumuri, trotuare și continuăm să facem acest lucru. Vă mulțumesc pentru încrederea pe care mi-ați acordat-o fără precedent în mandatul numărul doi. Ceea ce facem acum are o amploare și mai mare decât în primul mandat. Iarăși, când nimeni nu credea. Suntem în pragul unor proiecte mari de modernizare a infrastructurii municipiului Chișinău”, așa și-a început edilul mesajul.
„Am învățat lecția pe care ne-ați dat-o acum la parlamentare. Mergem în Parlament cu o echipă de oameni pregătiți, cu proiecte și programe care sunt în primul rând pentru fiecare cetățean, care țin de pensii, de salarii, de micșorare de tarifuri, de multe alte lucruri importante pentru fiecare om în țară sau peste hotare. A fost o campanie murdară, a fost o campanie agresivă, a fost o campanie nu bazată pe idei, a fost o campanie cu minciuni și manipulare. Vreau un singur lucru să vă spun – că scopul lor este cu tot din adins să amplifice această campanie murdară și să decapiteze Primăria Chișinău. Tot amenință că vor veni cu percheziții, cu dosare, cu mapă. Mergem în Parlament cu o echipă de oameni foarte pregătiți. Eu rămân să fiu primar, așa cum v-am promis. Avem de făcut în continuare multe lucruri importante pentru municipiul Chișinău, aici, acasă, ca fiecare locuitor să se simtă mai bine”, a continuat Ion Ceban.