Polițiștii de frontieră din cadrul Direcției regionale Nord în comun cu Procuratura Briceni anunță că au depistat activitatea infracțională a unui conațional care organizase trecerea ilegală a frontierei de stat pentru trei bărbați din Ucraina. Conform informațiilor, bănuitul a fost reținut în flagrant delict în zona de frontieră ieri, în timp ce primea prima transă de la migranți, în sumă de 6000 dolari SUA.
„S-a stabilit că bănuitul identifica cetățeni ai Ucrainei, după care le organiza în mod clandestin traversarea frontierei moldo-ucraineană. Ulterior, străinii erau preluați din zona de frontieră și conduși pe teritoriul Republicii Moldova. Pentru aceste servicii cetățenii ucraineni trebuiau să achite suma de 12 000 dolari SUA”.
Totodată, au avut loc percheziții în raionul Briceni, de la domiciliul persoanei reținute în flagrant au fost ridicate mai multe obiecte care vor servi în calitate de probe pe cauza penală. Autoturismul utilizat în transportarea străinilor a fost ridicat și indisponibilizat la sediul Direcției.
Bănuitul a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru organizarea migraţiei ilegale.
În continuare, de către polițiștii de frontieră din Direcția regională Nord sunt întreprinse măsuri procesuale în vederea documentării și atragerii la răspundere a persoanelor implicate în acțiunea ilegală, cu respectarea normelor de prezumție a nevinovăției.





