Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

FSB anunță că a dejucat asasinarea unui oligarh apropiat de Putin. Acuză ucrainenii că se pregăteau să-l ucidă

06 Mart. 2023, 13:00
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
06 Mart. 2023, 13:00 // În Lume //  Victoria Laur

FSB anunță că a dejucat asasinarea oligarhului Konstantin Malofeev, apropiat de Vladimir Putin. Conform autorității ruse, omorul miliardarului rus ar fi fost pregătit de servicii speciale ucrainene.

Malofeev ar fi urmat să fie ucis cu o bombă, amplasată sub mașina sa. Similar s-ar fi pregătit și omorul Dariei Dughina, notează TASS, cu referire la serviciul de presă al FSB.

Bănuit de organizare este cetățeanul rus Denis Kapustin, născut în 1984. În privința sa există acuzații că ar colabora cu Serviciul de Securitate al Ucrainei și că ar susține organizații radicale de dreapta. De asemenea, i se incriminează și alte atacuri dejucate în Federația Rusă.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Printre faptele de care este acuzat Kapustin se numără și atacurile de pe 2 martie, în regiunea Breansk. Acestea au fost revendicate de organizația Corpul Voluntarilor Ruși, el făcând parte din grup.

În ceea ce privește atentatul asupra vieții lui Malofeev, împotriva lui Kapustin a fost deschis un dosar penal. Actualmente, suspectul locuiește în Ucraina.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 11:45
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 11:45 // Slider //  Ana Panaguța

Un polițist de frontieră în vârstă de 37 de ani a murit electrocutat, după ce a încercat să îndepărteze crengile căzute peste gard în urma unei furtuni. Tragedia s-a produs în afara orelor de serviciu, la domiciliul victimei, anunță Poliția de Frontieră.

Potrivit reprezentanților instituției, este vorba despre Igor Șoric, angajat al SPF Lipcani din cadrul Direcției regionale Nord. În timp ce curăța crengile, acesta a fost electrocutat de un fir electric.

Igor Șoric activa în Poliția de Frontieră din anul 2018. Colegii îl descriu drept un profesionist dedicat și un om de încredere. Acesta era și tatăl a trei copii.

Poliția de Frontieră a transmis condoleanțe familiei îndoliate, rudelor și tuturor celor care l-au cunoscut pe colegul lor.

„Plecarea sa prematură lasă un gol imens în sufletele familiei, colegilor și tuturor celor care l-au cunoscut și apreciat”, se arată în mesajul instituției.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!