Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Fumatul și vapatul, interzise în mai multe spații publice din Moldova: Când intră în vigoare noile reguli

01 Iun. 2026, 13:09
 // Categoria: Societate // Autor:  Daniela Baranovschi
01 Iun. 2026, 13:09 // Societate //  Daniela Baranovschi

Noi restricții privind consumul produselor din tutun și nicotină, inclusiv al țigaretelor electronice și dispozitivelor de încălzire a tutunului vor intra in vigoare începând cu 24 iunie. Astfel, utilizarea produselor din tutun și nicotină va fi interzisă pe terenurile de sport, în grădinile zoologice, parcurile acvatice, pe teritoriul piscinelor, pe plaje, în pasajele pietonale subterane, precum și în stațiile de transport public și în zonele destinate îmbarcării și debarcării pasagerilor.

Interdicțiile se vor aplica atât țigărilor convenționale, cât și țigaretelor electronice, produselor din tutun încălzit și altor dispozitive care emit aerosoli.

Totodată, sunt clarificate regulile privind fumatul în blocurile locative. Consumul produselor din tutun și nicotină va fi interzis în scările blocurilor, pe coridoare, în cabinele ascensoarelor și în alte spații comune. Restricțiile se vor extinde și asupra balcoanelor apartamentelor și căminelor.

O altă modificare importantă prevede că fumatul și utilizarea țigaretelor electronice sunt interzise la o distanță mai mică de 10 metri de intrările în clădirile publice. Aceeași regulă se aplică în apropierea ferestrelor deschise și a sistemelor de ventilare.

Noile prevederi includ și măsuri suplimentare pentru protejarea minorilor. Pliculețele cu nicotină pentru uz oral, inclusiv cele care conțin nicotină sintetică, vor fi interzise, iar produsele electronice cu nicotină vor fi supuse unor cerințe mai stricte privind siguranța și informarea consumatorilor.

Legea prevede, de asemenea, sancțiuni mai severe pentru încălcarea regulilor, inclusiv pentru fumatul în locuri interzise și pentru vânzarea produselor din tutun minorilor. Administratorii și proprietarii spațiilor publice vor avea obligații mai clare în ceea ce privește respectarea normelor și asigurarea unui mediu fără fum.

Datele recente arată că utilizarea produselor cu nicotină rămâne ridicată în rândul adolescenților. Potrivit studiului ESPAD 2024, 21,5% dintre băieții și 21,2% dintre fetele cu vârste cuprinse între 15 și 16 ani din Republica Moldova au utilizat țigarete electronice în ultimele 30 de zile.

La nivel mondial, consumul de tutun continuă să fie una dintre principalele cauze prevenibile de îmbolnăvire și deces. Anual, peste șapte milioane de persoane își pierd viața din cauza bolilor asociate fumatului, dintre care aproximativ 1,6 milioane în urma expunerii la fumul de tutun.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 10:29
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
24 Aug. 2026, 10:29 // Slider //  Realitatea.md

Pe 26 august va avea loc ședința solemnă consacrată aniversării a 35 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova. Evenimentul va avea loc în sala istorică din clădirea Președinției, acolo unde, în urmă cu 35 de ani, a fost votată Declarația de Independență.

Ședința va reuni reprezentanți ai Parlamentului, Președinției și Guvernului, precum și membri ai Asociației Obștești „Parlamentul Independenței”. La eveniment sunt așteptați președinta Maia Sandu, președintele Parlamentului, Igor Grosu, deputați ai Parlamentului și ai Parlamentului Independenței, precum și membri ai Guvernului.

Printre invitați se vor număra membri ai Curții Constituționale, reprezentanți ai instituțiilor statului, ai corpului diplomatic, mediului academic și societății civile, ai cultelor religioase și ai veteranilor, foști demnitari, dar și reprezentanți ai tinerei generații. Evenimentul va fi moderat de Ioana Vatamanu-Mărgineanu, nepoata scriitorului Ion Vatamanu și a profesorului Ion Mărgineanu, ambii semnatari ai Declarației de Independență. Ședința va începe la ora 11:00.

În cadrul reuniunii va fi deschisă o Carte de onoare, în care participanții vor putea lăsa mesaje și reflecții despre afirmarea și consolidarea independenței Republicii Moldova în cei 35 de ani. Ulterior, aceasta va fi expusă la Parlament, unde și publicul larg va putea consemna propriile mesaje.

În mod special, sunt invitați să contribuie cei care păstrează amintiri despre momentul proclamării independenței – copiii și nepoții semnatarilor Declarației de Independență, precum și participanții la Marea Adunare Națională.

Tot pe 26 august va fi inaugurată expoziția „Memoria Independenței”, dedicată momentului fondator al statului independent Republica Moldova. Expoziția va reuni fotografii de arhivă, documente de epocă, cărți și lucrări semnate de deputații primului Parlament, dar și obiecte și echipamente utilizate în activitatea parlamentară. Exponatele provin din colecțiile Muzeului, Arhivei și Bibliotecii Parlamentului Republicii Moldova, precum și din fondurile Agenției Naționale a Arhivelor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!