Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

G7 a condamnat încălcarea spațiului aerian din Republica Moldova

04 Nov. 2022, 20:15
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Ursu Ana
04 Nov. 2022, 20:15 // Actualitate //  Ursu Ana

Grupul celor mai puternice şapte economii ale lumii (G7) a condamnat încălcarea spațiului aerian din Republica Moldova. Acest lucru se precizează în declarația miniștrilor de externe G7 din 4 noiembrie 2022.

„Facem din nou apel la Rusia să-și oprească imediat războiul de agresiune împotriva Ucrainei și să-și retragă toate forțele și echipamentul militar.(…) De asemenea, condamnăm încălcarea spațiului aerian al Republicii Moldova”, este menționat în declarația G7.

Totodată, G7 a convenit vineri să pună în aplicare un „mecanism de coordonare”, pentru a ajuta Ucraina să-şi repare şi să-şi protejeze infrastructurile indispensabile de electricitate şi de aprovizionare cu apă, bombardate în ultimele săptămâni de Rusia.

„Reiterăm angajamentul nostru neclintit de a continua să furnizăm sprijin financiar, umanitar, politic, tehnic şi de apărare de care Ucraina are nevoie pentru a alina suferinţa populaţiei şi a apăra suveranitatea şi integritatea teritorială în frontierele sale recunoscute la nivel internaţional”, au afirmat miniştrii afacerilor externe ai ţărilor din G7, reuniţi la Münster, în vestul Germaniei.

Din G7 fac parte SUA, Regatul Unit, Germania, Franţa, Italia, Japonia şi Canada. Preşedinţia anuală prin rotaţie este asigurată în prezent de Germania, iar în 2023 de Japonia.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 10:01
 // Categoria: Slider // Autor:  Vlada Ciorici
21 Aug. 2026, 10:01 // Slider //  Vlada Ciorici

Guvernul urmează să decidă vineri, 21 august, dacă reintroduce licențierea importurilor de cereale și oleaginoase din Ucraina. Decizia vine după o ședință de aseară a premierului Vasile Tofan cu reprezentanții agricultorilor, care au cerut măsuri pentru protejarea producătorilor autohtoni.

 

„Întrebarea mare este dacă introducem licențierea sau nu. Acum nu pot să vă spun dacă o vom reintroduce sau nu. Presiunea e foarte mare să o reintroducem, ea a fost trei ani la rând”, a declarat premierul.

Vasile Tofan a menționat că măsuri similare au fost adoptate și de alte țări, însă reintroducerea licențierii ar putea afecta anumite segmente ale pieței.

„E adevărat că și alte țări au introdus-o. În același timp, anumite părți ale lanțului valoric nu vor fi fericite cu această licențiere”, a spus premierul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Asociația Forța Fermierilor amenință cu proteste masive dacă până vineri, 21 august, Guvernul nu înregistrează progrese pe trei subiecte: controlul tranzitului producției ucrainene, licențierea importurilor de cereale și oleaginoase, și neadmiterea majorării TVA.