Pomul de Crăciun va ajunge la Bălți, vineri, 17 decembrie. Înălțimea bradului artificial va fi de 22 de metri. Bălțenii sunt așteptați la inaugurarea pomului pe data de 24 decembrie la orele 17:00. Anunțul a fost făcut astăzi de către autorități, în cadrul unei ședințe, anunță nordnews.md.
Tot pe 17 decembrie va începe vânzarea brazilor naturali. Punctele de comercializare vor fi amplasate în apropiere de primărie.
Autoritățile mai au nevoie de 35.000 mii lei pentru instala ghirlande în tot orașul. Angajații primăriei au promis astăzi, că până pe data de 24 decembrie, orașul Bălți va fi total iluminat pentru sărbătorile de iarnă.
Între timp, instalarea căsuțelor pentru târgul de Crăciun a început. Potrivit autorităților, până mâine, toate cele 20 de căsuțe pentru iarmaroc vor fi amenajate în piața Independenței. Acolo, bălțenii vor putea savura din băuturi calde și bucate tradiționale. În cadrul iarmarocului de sărbători vor participa agenți economici din Bălți, dar și din alte raioane.
Atmosfera de sărbătoare va fi creată și de trei toleibuze de pe ruta 1, 2 și 3, care vor fi împodobite cu luminițe.




