Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Glovo o numește pe Andrada Ionescu noul General Manager pentru Republica Moldova

01 Dec. 2025, 10:26
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
01 Dec. 2025, 10:26 // Actualitate //  Realitatea.md

Glovo, platforma multicategorie care oferă acces la o varietate mare de produse, anunță numirea Andradei Ionescu în calitate de General Manager, Glovo Moldova. Decizia reprezintă un pas strategic în consolidarea operațiunilor pe piața locală și coincide cu aniversarea a cinci ani de activitate a companiei în Republica Moldova.

„Moldova este o piață cu un potențial extraordinar, iar obiectivul nostru este să consolidăm rolul Glovo ca partener de încredere pentru consumatori și afacerile locale. La prima ediție Glovo Academy organizată în luna octombrie la Chișinău am văzut deschidere și dorința partenerilor – atât consacrați în piață, cât și întreprinderi mici și mijlocii – de a evolua și a crește alături de noi. Cred în inovație, colaborare și în puterea echipelor dedicate de a transforma provocările în oportunități, atât pentru companie, cât și pentru comunitățile pe care le deservim,” a declarat Andrada Ionescu, General Manager, Glovo Moldova.

Numirea Andradei Ionescu survine și cu aniversarea a cinci ani de Glovo pe piața moldovenească. Lansată în octombrie 2020 în Chișinău, platforma și-a extins operațiunile în municipiul Bălți și a devenit un partener de încredere pentru afacerile locale. Pe parcursul celor cinci ani de activitate, Glovo a conectat clienți, afaceri locale și livratori, susținând transformarea digitală. Această evoluție reflectă misiunea noastră de a construi cel mai mare marketplace din oraș, pentru a oferi consumatorilor acces la orice, oricând.

Cu o experiență de peste 15 ani în companii de top din România, Andrada Ionescu a parcurs un traseu profesional solid, ocupând roluri de leadership în zona comercială și de management al partenerilor. În cadrul Glovo România a ocupat mai multe funcții de conducere, iar cel mai recent a coordonat conturile strategice la nivel național și partenerii din București, gestionând implementarea strategiei comerciale pe piața locală.

Având competențe cheie în managementul echipelor, dezvoltare comercială și gestionarea relațiilor cu partenerii, sub coordonarea sa echipele Glovo au extins portofoliul de parteneri, au accelerat creșterea vânzărilor și au consolidat parteneriatele strategice la nivel național, contribuind esențial la performanța și evoluția platformei.

Despre Glovo

Glovo este o platformă tech de top care conectează utilizatorii cu companii și curieri, oferind servicii la cerere de la restaurante locale, băcănii și supermarketuri, precum și de la diverse magazine specializate. Lider în domeniul Quick Commerce – noua generație de comerț electronic – Glovo își propune să construiască cel mai mare marketplace online, oferind tuturor acces, în doar câteva minute, la orice au nevoie în orașul lor. Fondată în 2015 la Barcelona, compania operează în prezent în 22 de țări din Europa, Asia Centrală și Africa.  Mai multe informații despre Glovo sunt disponibile aici: https://about.glovoapp.com/

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:39
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:39 // Slider //  Ana Panaguța

Un tribunal ungar a decis marţi, 18 august, plasarea în arest preventiv a şoferului autocarului implicat duminică într-un grav accident, soldat cu 12 morţi şi alte câteva zeci de răniţi, pe autostrada M3 în estul Ungariei, transmit știrileprotv.ro.

Tribunalul districtual din Miskolc a declarat marţi că a dispus plasarea şoferului în arest pentru 30 de zile.

Şoferul este bănuit că a adormit în timp ce conducea autocarul ce transporta 57 de persoane care se întorceau în Polonia dintr-un pelerinaj religios în sud-vestul Bosniei. În tragedie, produsă duminică în jurul orei locale 01:00 în apropierea oraşului ungar Mezokeresztes, 12 persoane au decedat, trei au suferit răni care le pun viaţa în pericol şi alte 20 au fost grav rănite.

Poliţia l-a plasat în arest pe şofer şi l-a interogat sub suspiciunea de a cauzare din neglijenţă a unui accident rutier soldat cu victime multiple.

„Potrivit anchetei preliminare, şoferul era incapabil să opereze în siguranţă vehiculul. El a adormit din cauza oboselii.”, au declarat procurorii într-un comunicat.

Conform legislaţiei ungare, un suspect poate fi ţinut în arest cel mult 72 de ore fără ordin judecătoresc, astfel că procurorii au cerut plasarea şoferului în arest preventiv de teamă ca acesta să nu fugă ori să influenţeze desfăşurarea investigaţiei.

Amintim că, un autocarul înmatriculat în Polonia, cu 59 de persoane la bord, s-a răsturnat duminică dimineață, 16 august, pe autostrada M3 din Ungaria. Cel puțin 12 oameni și-au pierdut viața.

Tragedie în Ungaria: 12 oameni au murit după ce un autocar s-a răsturnat pe autostradă

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!