Un agent economic a introdus fraudulos în țară articole vestimentare de brand în valoare de circa 60 000 lei. Acest lucru a fost constatat de ofițerii echipelor mobile din cadrul Departamentului antifraudă și conformare al Serviciului Vamal, după ce au desfășurat un control de specialitate la o unitate comercială.
Potrivit informațiilor, marfa era vândută în orașul Briceni.
„În rezultatul controlului vamal, au fost depistate articole vestimentare (cca 350 unități) de origine străină, aflate în comercializare, în lipsa actelor de proveniență legală și care sunt susceptibile de atingerea drepturilor de proprietate intelectuală. Conform estimărilor, valoarea preliminară a mărfurilor depistate este de circa 60 000 lei”, se arată în comunicatul Serviciului Vamal.
În baza bănuelilor rezonabile că mărfurile au fost introduse fraudulos pe teritoriul Republicii Moldova, acestea au fost supuse ridicării, iar investigațiile pe caz continuă.

