Un șofer în vârstă de 20 de ani, care avea marfă nedeclarată în mașină a fost prins la vamă. Este vorba despre încălțăminte și haine cu inscripțiile unor branduri renumite, tăinuite într-un autocar care venea din Italia.
Cazul a fost documentat de funcționarii postului vamal Leușeni, urmare a verificărilor unui autocar de model „Setra”.
„În urma controlului fizic detaliat, în habitaclul destinat bagajelor, au fost depistate articole vestimentare și încălțăminte cu inscripțiile unor branduri internaționale în cantități comerciale, nedeclarate organului vamal”, precizează Serviciul Vamal.
În cele din urmă, mărfurile au fost ridicate și ar putea fi confiscate, iar șoferul riscă să fie sancționat contravențional.

