Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Intenționezi să călătorești cu animale de companie? Iată ce trebuie să știi înainte de a porni la drum

02 Mai 2024, 09:20
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
02 Mai 2024, 09:20 // Societate //  Cătălina Boico

Serviciul Vamal vine cu câteva recomandări pentru persoanele care intenționează să călătorească cu animalele de companie.

Animalele de companie pot fi introduse în Republica Moldova numai dacă îndeplinesc condiţiile stabilite în Norma sanitar-veterinară privind circulația necomercială a animalelor de companie. De reținut că numărul maxim de animale de companie care pot să însoţească proprietarul sau o persoană autorizată în timpul unei singure circulaţii necomerciale nu poate fi mai mare de cinci.

Potrivit Serviciului Vamal, animalele de companie pot fi introduse în țara noastră prin posturile vamale unde sunt amplasate posturi de inspecție la frontieră a Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA), după cum urmează:

  • Post Vamal Sculeni (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Ungheni (PVFI, feroviar);
  • Post Vamal Giurgiuleşti 1 (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Giurgiulești 2 (PVFI, rutier);
  • ZCV Giurgiulești (feroviar), PIL Giurgiulești (PVFI);
  • ZCV Giurgiulești port (fluvial), PIL Giurgiulești (PVFI);
  • Post Vamal Cahul (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Etulia (PVFI, feroviar);
  • Post Vamal Criva1 (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Criva2 (PVFI, feroviar);
  • Post Vamal Aeroport Internațional Chișinău (PVFI, aerian);
  • ZCV Calea Ferată, Post vamal regional Chișinău1 (PVI);
  • Post Vamal Chișinău4 (PVI, Poșta);
  • Post Vamal Cuciurgan (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Leușeni (PVFI, rutier);
  • Post Vamal Tudora (PVFI, rutier).

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 15:51
 // Categoria: Slider // Autor:  Cătălina Boico
21 Aug. 2026, 15:51 // Slider //  Cătălina Boico

Pe 1 noiembrie 2026 vor avea loc alegeri locale noi pentru funcția de primar al satului Chirsova din UTA Găgăuzia. Potrivit Comisiei Electorale Centrale (CEC), aceasta a luat act de sesizarea Judecătoriei Comrat, prin care primarului localității i-a fost aplicată sancțiunea complementară de privare de dreptul de a ocupa funcția pentru o perioadă de șase luni.

În conformitate cu prevederile legale, mandatul edilului încetează de drept înainte de termen în caz de existența unei hotărâri definite și irevocabile prin care se interzice de a ocupa funcția de primar pentru o perioadă mai mare de cinci luni.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că, pe 1 noiembrie 2026, alegeri locale noi vor avea loc în satele Cairaclia și Novosiolovca, raionul Taraclia, orașul Costești, raionul Rîșcani, satul Hăsnășenii Mari, raionul Drochia și satul Tomai, UTA Găgăuzia. În aceeași zi, în satul Delacău, raionul Anenii Noi, va avea loc un referendum local.