Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Kremlinul nu exclude o întrevedere dintre Trump și Putin în septembrie. Condiția – liderul SUA să ajungă la Beijing

21 Iul. 2025, 15:48
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
21 Iul. 2025, 15:48 // În Lume //  Victoria Laur

Kremlinul nu exclude o întrevedere a lui Vladimir Putin cu Donald Trump în septembrie. Secretarul de presă al Kremlinului susține că ar putea fi vorba despre o întâlnire la Beijing, dacă președintele SUA va decide să viziteze China.

Toamna, în capitala chineză urmează să aibă loc evenimente legate de comemorarea sfârșitului celui de-al Doilea Război Mondial, transmite TASS. Liderul rus se pregătește de o călătorie la Beijing.

„Ne pregătim pentru o călătorie la Beijing. Este într-adevăr pe agenda șefului statului. Dar nu am auzit că președintele Trump plănuiește, de asemenea, să meargă la Beijing. Dacă se întâmplă să ajungă acolo, atunci nu putem exclude faptul că se va pune problema organizării unei întâlniri”, a spus Peskov.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Deocamdată nu este clar dacă Donald Trump va călători în China în aceeași perioadă cu Vladimir Putin.Presa internațională a scris că liderul american ar putea avea o întrevedere cu omologul său chinez toamna și că ar efectua o vizită în China înainte de summitul Cooperării Economice Asia-Pacific (APEC), programat între 30 octombrie și 1 noiembrie sau ar putea discuta cu Xi Jinping în marja reuniunii.

Trump și Xi Jinping ar putea avea o întâlnire în toamnă, în încercarea de a detensiona războiul tarifar

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 22:37
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
20 Aug. 2026, 22:37 // Slider //  Ana Panaguța

Un adolescent de 14 ani a fost împușcat de poliție în Germania, după ce a fost văzut manipulând pe stradă un pistol de airsoft care semăna cu o armă reală, transmit știrileprotv.ro.

Când polițiștii i-au cerut să lase arma jos, băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, iar unul dintre ofițeri a tras. Adolescentul a fost rănit în partea superioară a corpului și se află în stare stabilă, relatează sueddeutsche.de.

Incidentul a avut loc marți seara. Un trecător a sunat la numărul de urgență și a anunțat că un bărbat, estimat la aproximativ 20 de ani – din spusele martorului, manevra o armă neagră în zona stației de metrou Hohenzollernplatz. Acesta urcase apoi într-un autobuz spre Kurfürstenplatz. Polițiștii au fost trimiși în zonă. Potrivit poliției, adolescentul, care potrivit martorilor părea considerabil mai în vârstă, manevrase în mod vizibil un pistol negru pe stradă.

Doi polițiști în civil l-au observat pe tânăr în timp ce mergea împreună cu o fată de aproximativ aceeași vârstă spre o stație de tramvai. Potrivit poliției, adolescentul a scos din pantaloni un obiect asemănător unei arme și a făcut mai multe manevre cu el. Polițiștii i-au cerut să lase arma jos. Când băiatul s-a întors spre ei cu pistolul în mână, unul dintre polițiști a tras, lovindu-l în partea superioară a corpului.

Polițiștii i-au acordat primul ajutor și au chemat ambulanța, iar adolescentul a fost transportat la spital. Starea lui este stabilă. Pentru că nu avea acte de identitate, stabilirea identității sale a durat ceva timp.