Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Laborator din Cernobîl, distrus, iar probele – confiscate. Mostre periculoase ar fi ajuns la militarii ruși

23 Mart. 2022, 10:09
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
23 Mart. 2022, 10:09 // În Lume //  Victoria Laur

Militarii ruși au distrus un laborator din Cernobîl care valora circa șase milioane de euro, anunță Agenția ucraineană pentru Administrarea Zonei de Excluziune. Specialiștii din cadrul entității efectuau mai multe proceduri strategice, inclusiv analiza indicatorilor fizici și chimici a deșeurilor radioactive.

Autoritatea ucraineană precizează că pe lângă investigațiile corespunzătoare, în cadrul laboratorului se dezvoltau tehnici de control și standartizare, dar și se efectuau analize în domeniul securității nucleare, iar responsabilii ofereau administrației publice consultații referitoare la modalitățile de implementare a conceptului de dezvoltare a zonei de excludere.

„Laboratorul conținea specimene extrem de active și mostre de radionuclid, care sunt acum în mâinile inamicilor. Sperăm să își facă rău decât lor, nu și lumii civilizate”, conchide Agenția.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Precizăm că zona de la Cernobîl a devenit punct strategic pentru armata rusă și ucraineană de la debutul războiului în țara vecină. Kievul a vorbit de mai multe ori despre eventuale pericole legate de obiectiv, în special după ocuparea lui de către militarii ruși. Între timp, se pare că militarii invadatori au ales poziția, fiind siguri că ucrainenii nu vor trage în zonă.

La început se vorbea despre probleme legate de ridicarea nivelului de radiații, dar s-a constatat că de vină ar fi praful ridicat de tehnica militară grea. Au urmat mai multe acuzații referitoare la aprovizionarea centralei cu electricitate, Kievul menționând că în lipsa curentului electric ar putea apărea emisii radioactive periculoase, însă punctul a fost pus de Agenția Internațională pentru Energie Atomică, care informa că, potrivit datelor furnizate anterior de ucraineni, riscurile sunt minime.

Totuși, rușii li ucrainenii nu au oprit aici acuzațiile. Ulterior fiecare dintre ei a declarat că partea inamică ar pregăti anumite provocări la Cernobîl, veridicitatea acestor informații, care se făceau cu referire la servicii interne de securitate, fiind greu de probat.

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 12:18
 // Categoria: Societate // Autor:  Realitatea.md
21 Aug. 2026, 12:18 // Societate //  Realitatea.md

Autoritățile vor ajusta propunerile privind taxarea jocurilor de noroc astfel încât noile măsuri fiscale să nu împingă jucătorii spre piața neagră. Una dintre priorități va fi combaterea mai dură a platformelor ilicite care operează în Republica Moldova, iar în paralel ar putea fi revizuite și unele restricții privind publicitatea jocurilor de noroc legale. Declarațiile au fost făcute de premierul Vasile Tofan în cadrul conferinței de presă de miercuri, scrie Omniapres.md.

„Trebuie să taxăm, dar nu trebuie să taxăm de o manieră care ar trimite jucătorii în sectorul negru”, a declarat Tofan.

În acest context, premierul a spus că statul trebuie să-și concentreze eforturile asupra platformelor care oferă ilegal servicii de jocuri de noroc în Republica Moldova.

„Trebuie să intervenim acolo, să închidem site-urile care nu au drept de operare pe teritoriul nostru”, a spus premierul.

În paralel, Guvernul ar putea reexamina și actualele restricții privind publicitatea jocurilor de noroc legale. Tofan a menționat în mod special situația Loteriei Naționale e într-o poziție dezavantajoasă în raport cu platformele străine, care continuă să investească în promovare și să atragă jucători din Republica Moldova.

„Loteria Națională acum am limitat-o foarte mult la publicitate și a fost o intenție bună […] dar am pus-o într-o situație în care ei nu pot lucra de la egal la egal cu jucătorii din alte țări care investesc în reclamă și fac ce vor”, a explicat Tofan.

Premierul consideră că soluția trebuie să reprezinte un compromis între o taxare mai mare a sectorului și crearea unor condiții în care operatorii legali să poată concura cu piața gri.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!