Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Lightyear One – Mașina electrică solară cu autonomie de 725 km este disponibilă pentru comenzi. Ce preț are

15 Iun. 2022, 07:27
 // Categoria: Life // Autor:  Redacția Realitatea
15 Iun. 2022, 07:27 // Life //  Redacția Realitatea

Mașina electrică solară Lightyear 0 este disponibilă pentru comenzi la un preț de 250.000 euro cu TVA, în nuanța Zenith Silver. Pentru 5.000 de euro, modelul electric poate primi una dintre cele nouă nuanțe disponibile.

Lightyear 0 este o mașină electrică alimentată cu energie solară, care poate parcurge 725 de kilometri (WLTP) cu o singură încărcare. Automobilul electric folosește puterea luminii solare pentru a-și menține încărcată bateria de 60 kWh.

Potrivit producătorului olandez, utilizarea medie va avea ca rezultat o autonomie de peste 1.000 de kilometri. Dar, teoretic, Lightyear 0 poate fi condus „luni de zile fără încărcare”. Zilnic mașina poate obține o autonomie de 70 km datorită panourilor solare, informează evmarket.ro.

Autonomie Lightyear 0 pe autostradă

Pe autostradă, la o viteză de 110 km/h mașina are o autonomie de 560 de km.

Acoperișul, capota și partea din spate ale modelului One sunt acoperite fiecare cu panouri solare care pot acumula energie în fiecare oră pentru parcurge până la 12 kilometri.

O mașină Lightyear 0 parcată poate acumula energie pentru a parcurge 96 de kilometri – mai mult decât suficient pentru călătoriile zilnice ale majorității oamenilor – în doar 8 ore sub soare puternic. Chiar și pe vreme nefavorabilă, Lightyear 0 poate acumula energie pentru o autonomie de 40 de kilometri.

Presupunând că oamenii conduc în medie 30 de kilometri pe zi, teoretic, bateria mașinii nu ar trebui să fie conectată la priză niciodată – deși Lightyear spune că vehiculul va veni cu un sistem de încărcare rapidă pentru cei care doresc să-și încarce bateria mai rapid.

Producția are loc la fabrica din Țările de Jos. Pentru modelul One se estimează o producție de 946 de automobile electrice.

Automobilul electric olandez are un coeficient aerodinamic de rezistență de 0,20cd, cinci motoare electrice, fiecare roată având câte un motor electric. Motoarele generează o putere combinată de 101 kW și 1200 Nm.

Sedanul electric cu cinci locuri este proiectat mai degrabă pentru croazieră decât pentru viteză accelerând de la 0 la 100 km/h în aproximativ 10 secunde.

Preț Lightyear Two

Lightyear Two, model care va fi disponibil în 2024 – 2025 va avea un preț de pornire de 30.000 de euro (47.600 de dolari) devenind cea mai accesibilă mașină electrică din lume. LeasePlan a rezervat recent 5.000 de Lightyear Two.

Compania Lightyear a fost fondată de mai mulți studenți de la Universitatea TU din Eindhoven, care au câștigat în 2013 competiția Bridgestone World Solar Challenge.

 

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!