Luni, Comisia Electorală Centrală (CEC) urmează să anunțe rezultatele preliminare a alegerilor locale generale de pe 5 noiembrie. Declarațiile vor fi difuzate începând cu 15:00, la RLIVE TV.
Potrivit informațiilor preliminare, în Capitală nu se va desfășura turul doi al scrutinului. Ion Ceban a învins şi a obținut un nou mandat de şef al Primăriei Municipiului Chișinău.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
La Bălți, pentru fotoliul de primar se vor „bate” în turul doi Arina Corșicova, candidată independentă, apropiată de Ilan Șor, și candidatul Partidului Nostru – Alexandr Pekov.
La cârma Primăriei Orhei vine Tatiana Cociu de la Forța de Alternativă și de Salvare a Moldovei, la Cahul un nou mandat a fost luat din primul tur de Nicolae Dandiș, iar pentru fotoliul de primar al Comratului vor lupta în turul doi candidații independenți Serghei Atanasov și Nicolai Dudoglo.

