Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță Cod Galben de instabilitate atmosferică. Avertizarea, care prevede averse însoțite de descărcări electrice și intensificări ale vântului, este valabilă pentru intervalul de timp 16 august, ora 18:50-24:00.
„Se prevăd descărcări electrice cu ploi de scurtă durată, izolat averse puternice (15-25 l/m2) și intensificări ale vântului în rafale de până la 15-18 m/s.”, anunță Serviciul Hidrometeorologic de Stat.

În acest context, Primăria Chișinău face apel către locuitorii și oaspeții Capitalei să dea dovadă de prudență, pentru a-și proteja sănătatea și bunurile materiale.
De asemenea, pentru a preveni eventuale incidente, cetățenii sunt îndemnați să evite arborii bătrâni, inclusiv parcarea automobilelor sub aceștia.
Autoritățile municipale sunt pregătite și vor interveni în teren după caz.
În cazul înregistrării situațiilor problematice, în urma averselor, locuitorii orașului sunt îndemnați să apeleze Dispeceratul Central Municipal, tel. (022) 22-22-67, (022) 22-26-04 sau să sune la numărul unic de urgență 112.
Din nou călduri insuportabile. Meteorologii anunță Cod galben și Cod portocaliu de caniculă
