Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a declarat că sursa de poluare a râului Nistru, care pătrunde pe teritoriul Republicii Moldova în zona satului Unguri, raionul Ocnița, încă persistă. În contextul acestei situații, autoritățile vor instala alte trei baraje pentru a extrage substanța petrolieră din Nistru.
„Constatăm că sursa de poluare încă există, de aceea sunt necesare măsuri suplimentare. Cu suportul României, vom instala alte trei baraje pentru a extrage substanța petrolieră din Nistru. Întreprindem toate măsurile necesare pentru a avea apă sigură pentru consum”, a declarat Gheorghe Hajder.
Autoritățile subliniază că protecția Nistrului rămâne o prioritate, iar măsurile suplimentare vor contribui la prevenirea contaminării apei potabile pentru cetățenii din regiune.
