Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Moldindconbank donează 1 000 000 de lei pentru refugiații din Ucraina

28 Feb. 2022, 13:40
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
28 Feb. 2022, 13:40 // Economie //  Realitatea.md

Moldindconbank este solidar cu cetățenii Republicii Moldova, care oferă o mână de ajutor oamenilor din Ucraina, nevoiți să se refugieze din calea războiului. Banca va transfera 1 000 000 de lei în contul special, deschis de Ministerul Finanțelor, pentru a susține efortul autorităților de a-i ajuta pe refugiați.

„Nu putem rămâne indiferenți față de suferința oamenilor, care au fost nevoiți să lase în urmă casele lor și tot ce au agonisit de o viață, ca să-și salveze viețile și viețile copiilor. Sperăm că ajutorul nostru îi va susține să treacă mai ușor prin aceste greutăți și îi îndemnăm pe toți clienții și partenerii, dar și membrii echipei noastre să contribuie pentru aceasta”, a declarat vicepreședintele Comitetului de Conducere al Moldindconbank, Tzvetanka Kroumova.

În acest scop, Moldindconbank a deschis un cont special, în care clienții, partenerii și angajații băncii pot dona sume de bani.

Detaliile despre cont:

Beneficiar B.C. „Moldindconbank” S.A. Sucursala „Centru”

Cod IBAN MD91ML000000028099093035

Cod Fiscal 1002600028096

Donațiile pot fi făcute la orice sucursală a Moldindconbank, prin aplicația mobilă sau mobile banking.

Tzvetanka Kroumova menționat că Moldindconbank își desfășoară activitatea în regim normal și că toate operațiunile sunt procesate ca de obicei. Banca dispune de suficiente lichidități, inclusiv în valută și se concentrează în continuare să acorde clienților săi servicii sigure și de calitate.

P.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 21:57
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 21:57 // Slider //  Ana Panaguța

Germania va prelungi controalele la frontierele sale externe cu șase luni, până la 15 martie 2027, a anunțat marți, 18 august, o purtătoare de cuvânt a Ministerului de Interne german, care a precizat că ministrul Alexander Dobrindt a trimis o notificare oficială Comisiei Europene în această privință, transmite Agerpres.

Reprezentanta Ministerului de Interne german a confirmat astfel o informație difuzată inițial de tabloidul Bild.

„Evenimentele de la granițele externe ale Europei arată că lupta contra migrației ilegale încă are nevoie de controale frontaliere”, a declarat Dobrindt pentru publicația citată.

El anunțase această intenție la finalul lunii iulie, când zeci de mii de migranți au trecut temporar frontiera dinspre Maroc către exclava spaniolă Ceuta.

Deși în general se presupune că frontierele din interiorul Uniunii Europene sunt deschise în virtutea acordului Schengen, la frontierele externe ale Germaniei au fost reintroduse controale începând din septembrie 2024.

În pofida criticilor tot mai vehemente, aceste controale au fost deja extinse de trei ori, cel mai recent până la jumătatea lui septembrie 2026. În cazul în care Comisia Europeană nu va avea obiecții, controalele la frontierele Germaniei vor fi prelungite până la 15 martie anul viitor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!