Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Moldova, „bătută” de scumpirile în lanț. Prețurile la legume au crescut cel mai mult

10 Nov. 2021, 13:01
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
10 Nov. 2021, 13:01 // Economie //  Realitatea.md

În luna octombrie prețurile au crescut cu 8,8% comparativ cu luna octombrie a anului precedent. Produsele alimentare s-au scumpit cel mai mult cu 12,73%, mărfurile nealimentare cu 10,02%, iar servicii prestate populației cu 1,64%, arată datele Biroului Național de Statistică. Datele scumpirilor nu includ și majorarea prețurilor la gazele naturale, scrie portalul de știri economice Bani.md.

În luna octombrie 2021 indicele prețului de consum a crescut cu 2,1%, cea mai mare creștere din ultimii 11 ani. Precedentul anti-record a fost stabilit în februarie 2010, când preturile au crescut cu 2,3%.

Preturile la legume au avut cea mai mare creștere de 21,8% (în special: tomate – cu 66,7%, castraveți – cu 54,8%, ardei grași, vinete, dovlecei proaspeți – cu 19,0%, usturoi – cu 5,5%), cartofi – cu 16,4%, pepeni verzi și galbeni – cu 13,7%, ciocolată, bomboane de ciocolată și alte produse din cacao – cu 13,3%, bomboane, caramele, zefir, halva – cu 8,6%, nuci – cu 8,1%, făină de porumb – cu 4,5%, ouă de găină – cu 4,3%, unt – cu 3,7%, crupe – cu 3,3%, lapte şi produse lactate – cu 3,2% (în special: lapte integral și lapte semidegresat – cu 4,7%.

La produsele nealimentare cel mai mult s-au majorat prețurile la piese de schimb şi accesorii pentru transportul personal – cu 12,3%, combustibili și carburanți – cu 5,4% (în special: cărbune de pământ – cu 10,7%, motorină – cu 9,2%, brichete și peleți din biomasă – cu 4,5%, lemne pentru foc și gaz lichefiat

Prețurile și-au accelerat creșterea din iulie 2021. În valoare anuală, prețurile au ajuns la 8,8%, cea ce reprezintă valoarea maximă din ultimii 6 ani. Cel mai probabil anul 2021 îl vom finaliza cu o inflație de 2 cifre de peste 10%”, constată economistul IDIS Viitorul, Veaceslav Ioniță.

Locomotiva creșterilor de până în prezent o reprezintă produsele alimentare, care în luna octombrie au crescut cu 4%, cea ce este un record absolut pentru ultimii 21 ani. Ultima dată o creștere mai mare decât în luna octombrie a fost înregistrată tocmai în anul 2000, când în luna iunie produsele alimentare s-au scumpit cu 7%.

În valoare anuală produsele alimentare sau scumpit cu 12,7%, iar până la finele anului cel mai probabil v-a fi depășit recordul din 2007, când produsele alimentare s-au scumpit cu 15,4%.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 21:08
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 21:08 // Slider //  Ana Panaguța

Datele a circa 1,2 milioane de persoane şi 200.000 de companii din Letonia au fost sustrase printr-un atac cibernetic masiv, au semnalat marţi, 18 august, autorităţile letone, informează Digi24.

Atacul a fost efectuat săptămâna trecută şi au fost sustrase date precum nume şi prenume, adrese, detalii privind plăţile şi numerele plăcuţelor de înmatriculare ale vehiculelor, a precizat Direcţia pentru siguranţa traficului rutier din Letonia (CSDD).

Această ţară, fostă republică sovietică acum membră a UE şi NATO, are o populaţie de aproximativ 1,9 milioane de locuitori.

Încă nu este clar cine se află în spatele atacului cibernetic.

Premierul leton Andris Kulbergs a declarat că nu poate fi exclusă efectuarea acestei operaţiuni dintr-o altă ţară. Autoritatea letonă de securitate cibernetică şi CSDD au avertizat că datele sustrase ar putea fi utilizate în mod abuziv. Premierul Kulbergs a dispus efectuarea de investigaţii şi a criticat CSDD pentru că l-a informat cu întârziere despre acest incident.

„Trebuie să spun că sunt neplăcut surprins de o anumită neglijenţă cu privire la securitatea IT care există în unele autorităţi de reglementare şi instituţii guvernamentale”, a spus şeful guvernului, care a amintit cu acest prilej de un atac cibernetic ce a vizat în luna iunie administraţia naţională forestieră.

Două „incidente cibernetice grave” într-o perioadă scurtă de timp sunt un semnal clar că se impun măsuri suplimentare de securitate, a mai remarcat premierul Andris Kulbergs. „Aceasta este acum pur şi simplu o chestiune de securitate naţională”, a insistat el.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!