Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Motorina se ieftinește, dar nu cu mult. Este cu aproape 4 lei mai scumpă decât benzina

07 Sept. 2022, 12:01
 // Categoria: Economie // Autor:  Realitatea.md
07 Sept. 2022, 12:01 // Economie //  Realitatea.md

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a afișat prețurile la carburanți: benzină și motorină pentru joi, 8 septembrie 2022. Astfel, benzina se ieftinește cu 19 bani, iar prețul motorinei se ieftinește cu 13 bani.

Astfel, joi, un litru de benzină va costa 24,70 lei, iar unul de motorină va putea fi cumpărat cu 28,08 lei.

De menționat că, de la 1 septembrie 2021 au intrat în vigoare modificările la legea produselor petroliere, iar ANRE stabilește prețurile plafon pentru benzina cu cifra octanică 95 și pentru motorină.

Prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard se stabilesc de către Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică în baza Metodologiei de calcul și aplicare a prețurilor la produsele petroliere.

De asemenea, reamintim că s-a majorat și tariful pentru transportul public. Astfel, din 1 iulie, o călătorie cu autobuzul sau troleibuzul costă 6 lei.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostrum de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 19:48
 // Categoria: Slider // Autor:  Daniela Baranovschi
21 Aug. 2026, 19:48 // Slider //  Daniela Baranovschi

Un posibil fragment de dronă aeriană a fost semnalat, vineri, în Marea Neagră, la 25 de metri de digul de sud al Portului Midia, iar scafandrii intervin pentru evaluarea obiectului.

 

”Vineri, 21 august, Ministerul Apărării Naţionale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, semnalat printr-un apel la numărul unic de urgenţă 112, în Marea Neagră, la aproximativ 25 de metri de digul de sud al Portului Midia, judeţul Constanţa”, au transmis reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale, transmite News.ro.

 

Ei au precizat că o echipă de scafandri de luptă EOD din cadrul Forţelor Navale Române intervine în zona indicată pentru identificarea şi evaluarea obiectului.

În ultimele zile, mai multe drone sau fragmente de dronă au fost aduse de valuri la ţărm în mai multe staţiuni de pe litoralul românesc

De asemenea, o dronă maritimă cu încărcătură explozivă a fost observată, joi, în apropierea plaformei Neptun Deep din Marea Neagră, fiind distrusă de o aeronavă F-16.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!