Cercetat de DIICOT Slobozia pentru «trafic de droguri» și «proxenetism», un tânăr din Ialomița, România și-a recunoscut faptele în fața instanței de judecată. Anchetatorii au depistat faptul că acesta își obliga iubita să se prostitueze. Tânăra a fost obligată să întrețină relații sexuale pe bani în mai multe orașe din România.
Și-a obligat iubita să se prostitueze
„Tânărul se afla în vizorul anchetatorilor încă din anul 2019. La data respectivă, el a fost surprins în flagrant în timp ce-i vindea unui bărbat 3,13 grame de cannabis, pentru care a cerut 550 RONI. lterior, procurorii DIICOT Slobozia au depistat și faptul că acesta își exploata sexual iubita. Actele de urmărire penală au evidențiat faptul că victima «proxenetului» a fost obligată să practice prostituția în mai multe localități din țară. Aceasta a fost transportată în orașe precum Botoșani, Toplița, Bacău sau Tulcea”.
Mai exact, proxenetul identifica locațiile potrivite, apoi dădea anunțuri pe internet în numele tinerei. De asemenea, acesta stabilea și prețurile pentru partidele sexuale.
„Pentru o oră de sex cu iubita sa, acesta percepea un tarif de 200 RONI, susțin surse judiciare. Acțiunea penală în această cauză a fost pusă în mișcare în vara acestui an, timp în care inculpatul a fost cercetat sub control judiciar. După mai multe luni de verificări, inculpatul a stabilit să cadă la o înțelegere cu organele judiciare și să încheie un acord de recunoaștere a vinovăției”.
Dosarul a fost înregistrat pe rolul Tribunalului Ialomița, iar cauza se va judeca la sfârșitul lunii noiembrie.