Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Nesterovschi și Bolea, reacții după perchezițiile la sediul Partidului „Renaștere”: Acțiuni abuzive

03 Aug. 2023, 11:52
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
03 Aug. 2023, 11:52 // Actualitate //  Realitatea.md

Membrii Partidului „Renaștere” acuză partidul de guvernare că ar fi dirijat descinderile de aseară, 2 august curent, a mascaților Centrului Național Anticorupție (CNA) la sediul central al formațiunii.

Reprezentanții CNA nu au oferi deocamdată detalii suplimentare cu privire la descinderile efectuate miercuri seara.

„Alaltăieri, fanaticii PAS ne-au spart corturile și ne-au atacat activiștii. Ieri poliția, la ordinele de sus, ne-a luat ilegal corturile și bannerele. În această dimineață am susținut o conferință de presă cu privire la munca depusă cu un apel de semnare pentru recunoașterea partidului PAS ca neconstituțional și un apel la mitinguri în masă. Seara, angajații CNA au făcut o percheziție la sediul central. Asta au găsit în birou (n.r. foto mai jos)”, scrie Alexandr Nesterovschi, într-un mesaj pe Facebook.

Cu o reacție a venit și colegul său de partid, fost membru PSRM, Vasile Bolea.

Partidul „Renaștere” este martorul unor acțiuni deosebit de regretabile și profund nedemocratice. În seara zilei de 2 august 2023, au avut loc percheziții la sediul nostru, acțiuni pe care le condamn ferm. Consider că aceste percheziții reprezintă o manifestare inacceptabilă de abuz de putere și o încercare de intimidare și discreditare a partidului politic ”Renaștere”. Asemenea metode autoritare subminează temelia democrației și încalcă drepturile fundamentale ale cetățenilor…

Încă o dată, subliniez faptul că perchezițiile care au avut loc la sediul partidului reprezintă o acțiune nejustificată și abuzivă. În calitate de deputat și membru al partidului „Renaștere”, solicit autorităților să respecte principiile fundamentale ale statului de drept și să acționeze în conformitate cu legea, fără a recurge la practici nedemocratice”, a scris Bolea.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că miercuri seara, 2 august, mascații CNA au descins cu percheziții la sediul Partidului „Renaștere”.

Vasile Bolea, fost deputat socialist care a aderat la „Renaștere” a declarat că descinderile au fost făcute sub pretextul că soțul Irinei Lozovan, fostă deputată PSRM, ar fi încercat să-l corupă politic pe primarul din orașul Ocnița.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 13:29
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 13:29 // Slider //  Ana Panaguța

Statele Unite au retras două avioane de realimentare de la baza aeriană Bezmer din Bulgaria, la aproape o lună după ce desfășurarea aeronavelor americane a provocat furia Iranului. Cele două aeronave KC-135 ale Forțelor Aeriene ale SUA au părăsit Bulgaria vineri, potrivit ministrului bulgar al Apărării, Dimităr Stoianov, informează adevărul.ro.

Desfășurarea aeronavelor americane în Bulgaria a avut loc în contextul războiului dintre Statele Unite și Iran. Washingtonul solicitase staționarea temporară a avioanelor în baza unui acord care reglementează utilizarea comună a facilităților militare, potrivit reuters.

Parlamentul Bulgariei a aprobat, pe 22 iulie, desfășurarea temporară a unor aeronave americane de realimentare la baza Bezmer. Planul prevedea posibilitatea staționării a până la opt avioane KC-135 și a cel mult 250 de militari americani, în perioada 24 iulie – 1 octombrie.

Iranul a amenințat Bulgaria

Decizia Sofiei a provocat o reacție dură din partea Teheranului. Iranul a avertizat că permiterea utilizării teritoriului bulgar pentru operațiuni militare americane împotriva sa ar putea face Bulgaria complice la ceea ce autoritățile iraniene au descris drept „agresiune și crime de război”.

Sofia a respins acuzațiile și a susținut că Bulgaria nu devine parte a operațiunilor militare doar prin găzduirea temporară a aeronavelor americane. Ministrul bulgar al Apărării a declarat la momentul aprobării desfășurării că pe teritoriul țării nu vor fi amplasate sisteme de armament ofensiv.

Ulterior, ministrul iranian de Externe, Abbas Araqchi, a discutat cu oficiali bulgari și le-a cerut să reconsidere decizia privind utilizarea teritoriului Bulgariei pentru operațiuni militare americane.

Prezența aeronavelor americane a stârnit îngrijorare și în rândul localnicilor. Locuitorii din zona bazei s-au temut că obiectivul militar ar putea deveni o țintă în cazul unor atacuri iraniene cu rachete sau drone.

Potrivit sursei citate, mai mulți primari din localitățile aflate în apropierea bazei Bezmer au depus plângeri împotriva planului, invocând riscuri pentru securitatea comunităților. Baza se află la aproximativ 260 de kilometri sud-est de Sofia.

Primele două aeronave KC-135 au ajuns la Bezmer la sfârșitul lunii iulie, în cadrul desfășurării aprobate de Parlamentul bulgar. Misiunea lor era legată de sprijinirea operațiunilor americane din regiunea Orientului Mijlociu.

Ministrul bulgar al Apărării, Dimităr Stoianov, a declarat că toate zborurile efectuate de cele două aeronave în perioada staționării temporare în Bulgaria au fost misiuni de antrenament deasupra unor țări aliate.

Oficialul a precizat că Bulgaria nu avea informații privind existența unor amenințări directe la adresa securității sale naționale.

„Lucrăm în deplină coordonare cu guvernul SUA și am avut informații în prealabil, motiv pentru care toate deciziile noastre au fost bine fundamentate”, a declarat Stoianov.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!