Mai multe locații din Capitală, inclusiv Aeroportul Internațional Chișinău (AIC) ar fi minate și astăzi, 27 august, chiar de Ziua Independenței. Anunțul a fost făcut de Poliția Națională cu puțin timp în urmă, însă alerta a fost falsă, după ce s-a efectuat verificările de rigoare.
„Prin intermediul adresei electronice, astăzi, în jurul orei 03:00, am fost anunțați despre amplasarea unor dispozitive explozive în mai multe locații din Capitală, inclusiv la Aeroportul Internațional Chișinău. În urma verificărilor efectuate de instituțiile abilitate, toate informațiile s-au dovedit a fi false”, anunță poliția.
Precizăm că, în ultimele câteva luni, sute de alerte false au fost făcute de persoane necunoscute. Oamenii legii au informat că persoanele propriu-zise care au informat despre pretinsele minări nu au fost identificate, însă s-a depistat că alertele sunt făcute atât din țară cât și de peste hotare. De asemenea, autoritățile au deschis și o cauză penală pentru „acte de terorism”.
Ion Ceban renunță la mandatul de deputat și rămâne primar de Chișinău. Anunțul a fost făcut în dimineața de joi, 9 octombrie curent, într-un video înregistrat și postat pe rețelele sociale.
„Dragi cetățeni, dragi locuitori ai municipului Chișinău, în primul rând vreau să vă spun un mare mulțumesc, mulțumesc pentru încredere, încrederea pe care mi-ați acordat-o, atunci când m-ați ales în funcție de primar general pentru primul mandat. Împreună, când nimeni nu credea, am transformat Chișinău dintr-un oraș distrus într-un oraș cu o infrastructură modernă, cu transport nou. Am construit grădinițe, școli, am modernizat spitale, am reabilitat aproape toate parcurile și scuarurile importante din municipiu. Am construit drumuri, trotuare și continuăm să facem acest lucru. Vă mulțumesc pentru încrederea pe care mi-ați acordat-o fără precedent în mandatul numărul doi. Ceea ce facem acum are o amploare și mai mare decât în primul mandat. Iarăși, când nimeni nu credea. Suntem în pragul unor proiecte mari de modernizare a infrastructurii municipiului Chișinău”, așa și-a început edilul mesajul.
„Am învățat lecția pe care ne-ați dat-o acum la parlamentare. Mergem în Parlament cu o echipă de oameni pregătiți, cu proiecte și programe care sunt în primul rând pentru fiecare cetățean, care țin de pensii, de salarii, de micșorare de tarifuri, de multe alte lucruri importante pentru fiecare om în țară sau peste hotare. A fost o campanie murdară, a fost o campanie agresivă, a fost o campanie nu bazată pe idei, a fost o campanie cu minciuni și manipulare. Vreau un singur lucru să vă spun – că scopul lor este cu tot din adins să amplifice această campanie murdară și să decapiteze Primăria Chișinău. Tot amenință că vor veni cu percheziții, cu dosare, cu mapă. Mergem în Parlament cu o echipă de oameni foarte pregătiți. Eu rămân să fiu primar, așa cum v-am promis. Avem de făcut în continuare multe lucruri importante pentru municipiul Chișinău, aici, acasă, ca fiecare locuitor să se simtă mai bine”, a continuat Ion Ceban.