Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Noi detalii despre accidentul aviatic de la Vadul lui Vodă: S-a prăbușit în timp ce pilotul se pregătea de aterizare

29 Oct. 2024, 19:57
 // Categoria: Societate // Autor:  Elena Putregai
29 Oct. 2024, 19:57 // Societate //  Elena Putregai

Apar noi detalii în cazul accidentului aviatic de la Vadul lui Vodă de acum două zile. Potrivit șefului Biroului de Investigare a Accidentelor și Incidentelor în Transporturi, aparatul de zbor s-a prăbușit în timp ce pilotul se pregătea de aterizare. Nu se cunoaște deocamdată cauza tragediei. Se știe însă că pilotul nu a transmis niciun mesaj turnului de control și nu a cerut ajutor, transmite Pro TV Chișinău.

FOTO Un pilot a murit, după ce s-a prăbușit cu avionul pe teritoriul bazei de odihnă „Speranța” de la Vadul lui Vodă

Constantin SÂRBU, ȘEFUL BIROULUI DE INVESTIGARE A ACCIDENTELOR ȘI INCIDENTELOR ÎN TRANSPORTURI: „Nu sunt informații precum că el ar fi ieșit la contact sau să comunice cu cineva, cu controlorii de la MoldATSA, sau cu colegii de la sol sau care nu erau în aer, deci nu sunt înregistrate careva convorbiri.”

Potrivit șefului Biroului de Investigare a Accidentelor și Incidentelor în Transporturi, specialiștii audiază martorii prezenți în zonă în momentul prăbușirii.

De asemenea, datele tehnice ale aparatului de zbor, cum ar fi istoricul întreținerii și verificările recente sunt acum parte din investigație, la fel ca și condițiile meteorologice din ziua accidentului.

Constantin SÂRBU, ȘEFUL BIROULUI DE INVESTIGARE A ACCIDENTELOR ȘI INCIDENTELOR ÎN TRANSPORTURI: „Acum se operează cu informațiile pe care le avem, nu putem să vă spunem nimic, că nu știm. Trebuie să facem o serie de cercetări, adică un fel de teste care urmează să fie petrecute în timp. Trebuie să găsim specialiști care sunt experimentați pe tipul dat de aeronavă.”

Accidentul aviatic a avut loc duminică dimineață. Avionul de mici dimensiuni a căzut pe acoperișul unei pensiuni și a luat foc. Pilotul, care era singur la bord, a murit. Este vorba de omul de afaceri Alexander Koss, fostul președinte Südzucker Moldova și unul dintre fondatorii Asociaţiei Investitorilor Străini din Moldova.

Oleg BURLACU, ADMINISTRATOR AEROCLUB CHIȘINĂU: „Nu credem că ar fi vreo defecțiune tehnică, dar este comisia care va spune exact ce s-a întâmplat. Era un zbor privat, nu o cursă, ci un zbor al unei persoane pasionate de zbor.”

Pavel Filip, director general Sudzucker Moldova, a confirmat moartea lui Alexander Koss: A fost un om deosebit

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 10:27
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
19 Aug. 2026, 10:27 // Slider //  Realitatea.md

Peste 400 de primării din Republica Moldova au semnat deja deciziile finale privind amalgamarea voluntară, iar alte aproximativ 200 de primării se află în ultima etapă a procesului. Anunțul a fost făcut de președinta Maia Sandu, după o întrevedere cu mai mulți primari din sudul țării.

Șefa statului a discutat cu aleșii locali despre reforma administrației publice locale și despre modul în care amalgamarea voluntară ar putea contribui la formarea unor administrații mai puternice, cu mai multe resurse și servicii publice mai bune pentru cetățeni.

Maia Sandu le-a mulțumit primarilor pentru eforturile depuse în ultimele luni, perioadă în care autoritățile locale au purtat discuții și au trebuit să ia decizii dificile privind viitorul comunităților.

Potrivit președintei, localitățile din țară au nevoie de administrații capabile să atragă investiții, să dezvolte infrastructura și să ofere servicii mai bune populației.

„Reforma administrației publice locale este o responsabilitate comună”, a subliniat Maia Sandu.

Președinta a precizat că Guvernul va sprijini comunitățile care au optat pentru amalgamarea voluntară. Banii alocați vor putea fi utilizați pentru proiecte de infrastructură, inclusiv pentru apă, canalizare și drumuri. Potrivit Maiei Sandu, investițiile urmează să rezolve probleme concrete cu care se confruntă locuitorii și să contribuie la modernizarea satelor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!