Curs valutar
  • EUR
    19.9459
    0.0461%
  • USD
    17.1851
    -0.217%
  • RUB
    0.2023
    -0.1483%
  • RON
    3.8018
    -0.0053%
  • UAH
    0.3844
    -0.026%

Toate știrile

20 august 2026

Nosatîi caută aliați pentru țară? Moldova și Olanda vor coopera în domeniul Apărării

11 Apr. 2024, 12:37
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Victoria Laur
11 Apr. 2024, 12:37 // Actualitate //  Victoria Laur

Moldova și Olanda vor coopera în domeniul Apărării. O scrisoare de intenție pentru consolidarea relațiilor în domeniu au semnat o scrisoare de intenție, care va fi urmată și de un acord în domeniu.

Scrisoarea a fost semnată de Antolie Nosatîi în timpul vizitei la Chișinău a ministrei Apărării din Regatul Țărilor de Jos, Kajsa Ollongren, potrivit IPN. Oficialul moldovean a precizează în cadrul declarațiilor de presă comună că autoritățile de la Chișinău vor să consolideze reziliența țării, să combată amenințările hibride și să modernizeze capacitățile de apărare.

Ministrul a mai spus că vizita ministrei Ollongren reprezintă o dovadă Olanda este unul dintre partenerii pentru care securitatea și bunăstarea Republicii Moldova, ca țară democratică, contează.

„Am discutat despre necesitățile noastre în cadrul implementării Planului Național de dezvoltare pe termen lung, care prevede modernizarea echipamentelor și tehnicilor militare. Am abordat și modalitățile prin care țara dumneavoastră ar putea să ajute în procesul de modernizare. Ne dorim capabilități de apărare la standardele europene pentru a ne îndeplini misiunile constituționale, a contribui la eforturile internaționale de menținere a păcii și totodată pentru a deveni rezilienți la provocările hibride care se confruntă țara”, a declarat Nosatîi.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

La rândul său, Kajsa Ollongren, a apreciat parcursul reformelor din Republica Moldova, reiterând suportul UE și NATO. Ministra s-a referit la sprijinul pentru apărarea cibernetică a Moldovei și provocările prin care trece țara noastră.

„Ne angajăm să continuăm dezvoltarea bilaterală și multilaterală, să demonstrăm dorința de cooperare. Un subiect important l-a constituit pericolul războiului hibrid ce vine din partea Rusiei. Vom continua să oferim suport. Echipa de responsabilă de securitate cibernetică acordă suport Republicii Moldova din 2022 și va continua acest suport. Guvernul va continua să susțină și să ajute în misiunea politică UE prin cooperare și fortificarea rezilienței. Și aceasta pentru că Moldova trece prin timpuri grele și se confruntă cu multe provocări, căror trebuie să le facă față”, a menționat Ollongren.

Realitatea Live

20 Aug. 2026, 12:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
20 Aug. 2026, 12:55 // Slider //  Realitatea.md

Deputații revin din vacanța de vară, pentru o sesiune extraordinară a Parlamentului. Ședințele Legislativului urmează să aibă loc pe 24 și 25 august.

Biroul permanent a aprobat hotărârea de convocare a Parlamentului, la solicitarea Președintelui legislativului, Igor Grosu. Oridinea de zi include 37 de proiecte de acte normative, dintre care 23 sunt cu sigla UE și fac parte din angajamentele asumate în procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană.

Este vorba armonizarea legislației naționale la cea comunitară în domeniul protecției sociale, justiției, pieței financiare, protecției mediului, infrastructurii, mass-media, comunicațiilor poștale și securității rutiere.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Pe lângă proiectele cu sigla UE, agenda include și proiecte care vizează consolidarea cadrului legislativ național. Printre proiectele care urmează să fie examinate în lectura a doua se numără Codul cu privire la organizarea și funcționarea Parlamentului, modificările la Codul electoral, proiectul privind aderarea Republicii Moldova la Convenția privind recunoașterea și executarea hotărârilor judecătorești străine în materie civilă sau comercială, precum și inițiativele privind digitalizarea unor proceduri judiciare și participarea publică în procesul decizional. Deputații vor examina, de asemenea, proiectul de lege privind modul de reparare a prejudiciului cauzat prin faptele ilicite comise în procesele penale și contravenționale, precum și proiectul de lege cu privire la arbitraj”, transmite serviciul de presă al Legislativului.

Totodată, în perioada 20–25 august vor avea loc consultări publice și se vor reuni în ședințe membrii comisiilor parlamentare.