Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

O dronă s-a prăbușit în județul Tulcea, România. Avioanele de vânătoare nu au putut fi ridicate din cauza vremii

11 Nov. 2025, 07:29
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
11 Nov. 2025, 07:29 // Actualitate //  Realitatea.md

O dronă militară s-a prăbușit în noaptea de luni spre marți în apropierea localității tulcene Grindu, aflată la circa 5 kilometri de frontiera cu Ucraina, a anunțat Ministerul Apărării Naționale al României. Incidentul a avut loc în contextul noilor atacuri aeriene lansate de Federația Rusă asupra porturilor ucrainene de la Dunăre, informează presa de peste Prut.

„Radarele MApN au semnalat prezența unor grupuri de drone în zona adiacentă spațiului aerian național, ceea ce a determinat activarea preventivă a sistemelor de apărare antiaeriană”, a precizat ministerul într-un comunicat.

Condițiile meteorologice nefavorabile din sud-estul țării nu au permis decolarea aeronavelor aflate în serviciul de luptă Poliție Aeriană, menționează aceeași sursă.

La ora 01:07, autoritățile au emis un mesaj RO-Alert pentru populația din nordul județului Tulcea, după ce au fost raportate „un număr mare de explozii pe partea ucraineană a Dunării, în zona portului Izmail”.

„La ora 01:09, MApN a fost informat despre impactul cu solul al unui vehicul aerian, în zona Grindu, la aproximativ 5 kilometri sud de frontieră. Echipe de militari s-au deplasat la fața locului și au raportat prezența unor posibile fragmente de dronă”, se arată în informarea oficială.

Zona a fost securizată, iar cercetările urmează să fie desfășurate în cursul dimineții de marți.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 12:17
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buza
24 Aug. 2026, 12:17 // Societate //  Valentina Buza

Luni seara, începând cu ora 20:30, Arcul de Triumf din capitală va fi iluminat în culorile drapelului Ucrainei – albastru și galben. Acțiunea are loc în contextul marcării Zilei de Independență a Ucrainei, anunță municipalitatea.

Primăria Municipiului Chișinău participǎ la această inițiativă alături de capitalele și orașele mai multor țări din întreaga lume care vor fi iluminate simbolic în culorile drapelului Ucrainei.

Amintim că în seara de duminică, 23 august, clădirea Parlamentului Republicii Moldova a fost iluminată în culorile drapelului ucrainean.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Ucraina marchează, pe data de 24 august, 35 de ani de la proclamarea independenței.