Curs valutar
  • EUR
    19.1542
    -0.4944%
  • USD
    18.1471
    -0.1146%
  • RUB
    0.1876
    -0.6397%
  • RON
    3.8502
    -0.6026%
  • UAH
    0.4914
    -0.1018%

O echipă de ingineri a reușit să producă electricitate din aer

28 Mai 2023, 16:19
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
28 Mai 2023, 16:19 // Economie //  Elena Putregai

Cercetătorii de la Universitatea din Massachusetts Amherst au găsit o metodă cu care să genereze electricitate prin recoltarea umidității din aer.

Electricitatea poate fi captată din aer folosind un dispozitiv construit din aproape orice material, singura condiție fiind ca aparatul să fie plin de orificii mai mici de 100 de nanometri (0,0001 milimetri) în diametru, potrivit unei cercetări publicate în revista Advanced Materials.

„Este foarte entuziasmant”, a spus Xiaomeng Liu, autorul principal al studiului. „Deschidem o ușă largă spre obținerea electricității curate din aerul pur”.

Autorii studiului au descris cum sarcina electrică naturală a moleculelor de apă din aer poate fi captată folosind acești „nano-pori” minusculi, care sunt de o mie de ori mai mici decât grosimea unui fir de păr.

Mărimea porilor este egală cu distanța pe care o moleculă de apă trebuie să o parcurgă în aer pentru a da de o altă moleculă de apă.

Aparatele se numesc Air-gen („generatoare de aer”).

„Aerul conține o cantitate uriașă de electricitate”, a spus și Jun Yao, profesor asistent de inginerie electrică și informatică la Amherst și coautor al studiului. „Imaginați-vă un viitor în care electricitatea curată este disponibilă oriunde mergi. Efectul de bază Air-gen permite ca acest viitor să devină realitate.” „Gândiți-vă la un nor care nu este nimic mai mult decât o masă de picături de apă”, a spus Yao. „Fiecare dintre aceste picături conține o sarcină [electrică], iar când condițiile sunt potrivite, norul poate produce un fulger – dar noi nu știm cum să captăm cu precizie electricitatea din fulgere.” „Noi am creat un nor artificial de mici dimensiuni care produce electricitate pentru noi în mod previzibil și continuu astfel încât să o putem capta. Ceea ce este și mai șocant este că acest dispozitiv poate fi făcut din aproape orice material”, a explicat Yao.

Autorii cercetării speră că descoperirea lor extraordinară va permite generarea de electricitate din aer oriunde în lume, folosind orice material. Din moment ce aerul este mereu umed într-o anumită măsură, aceste aparate de captare a electricității nu vor depinde de Soare sau de vânt, cum o fac alte surse de energie regenerabilă. Potrivit autorilor studiului, folosind mii de aparate Air-gen deodată s-ar putea genera energie de nivelul kilowaților.

Realitatea Live

28 Sept. 2023, 20:30
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Realitatea.md
28 Sept. 2023, 20:30 // Actualitate //  Realitatea.md

Peste 70% din cetățeni consideră că în știrile presei moldovenești există fenomenul propagandei. Cel puțin asta arată datele unui sondaj IMAS, realizat la comanda Grupului de presă REALITATEA. Potrivit rezultatelor, 85 la sută dintre respondenți consideră că fenomenul propagandei este prezent în ştirile difuzate de instituţiile mass-media ce provin din Republica Moldova, în timp ce doar 10% afirmă contrariul.

Cercetarea mai relevă faptul că 83% din moldoveni consideră că televiziunile din Moldova sunt influențate de anumite partide sau politicieni.

 

Cercetarea mai relevă, în același timp, că 68% din cei chestionați sunt de părerea că „fenomenul propagandei este prezent în ştirile difuzate de instituţiile mass-media ce provin din țările Uniunii Europene”. Urmează SUA și Rusia.

 

 

Cea mai multă propagandă se face la TV, o spun cei mai mulți moldoveni, peste 50 la sută dintre respondenți. Mai puțină propagandă văd moldovenii la radio (1%), canale de Telegram (1%) și ziare (2%).

În schimb, siteurile de internet abundă în propagandă, sunt convinși cetățenii,  25 la sută. Cu propaganda din media trebuie să lupte autoritățile care, potrivit opiniei oamenilor (vezi tabelul de mai jos), o dau în bară.

 

 

Crearea unui conținut media de alternativă! Asta este soluția pe care o propun moldovenii (67 la sută) pentru a combate propaganda rusă.

Alte 22% dintre respondenți au spus că trebuie interzise și chiar închise canalele rusești pe teritoriul Republicii Moldova.

 

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Sondajul a fost realizat în baza unui eșantion de 822 de respondenți din 72 de localități din Republica Moldova, excluzând regiunea transnistreană. Eroarea maximă de eșantionare este de 3,4%. Perioada de culegere a datelor a fost în perioada 2 septembrie – 24 septembrie 2023.

 
Covor moldovenesc, „așternut” pe aleea Grigore Vieru din Capitală
Covor moldovenesc, „așternut” pe aleea Grigore Vieru din Capitală
Târgul de cariere Chișinău 2021: Hai că variante există
Târgul de cariere Chișinău 2021: Hai că variante există
Expoziţia Internaţională World Press Photo, la Chișinău
Expoziţia Internaţională World Press Photo, la Chișinău
Inaugurarea expoziției „100 cele mai bune afișe 20”, la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Inaugurarea expoziției „100 cele mai bune afișe 20”, la Muzeul Național de Artă al Moldovei
Scuarul teatrului dramatic rus de stat „A. P. Cehov”, amenajat de Halloween
Scuarul teatrului dramatic rus de stat „A. P. Cehov”, amenajat de Halloween
Monument dedicat eroilor Armatei Române, în parcul „Valea Morilor” din Capitală
Monument dedicat eroilor Armatei Române, în parcul „Valea Morilor” din Capitală