După o perioadă de „tăcere”, SUA alimentează din noul frontul ucrainean.
Pentagonul a testat cu succes o nouă bombă de precizie cu rază lungă de acţiune pentru Ucraina, care se aşteaptă să sosească pe câmpul de luptă astăzi.
Politico relatează acest lucru, citând unele surse, potrivit cărora Kievul va primi, probabil, primele bombe de diametru mic lansate la sol încă de miercuri, o nouă armă cu rază lungă de acţiune produsă de Boeing şi pe care nici măcar Statele Unite nu o au în stoc.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Bomba este capabilă să parcurgă aproape 145 de kilometri şi are scopul de a consolida arsenalul de arme cu rază lungă de acţiune al Ucrainei.
Administrația Biden a oferit deja Ucrainei un număr limitat de arme cu rază de acțiune mai lungă. În toamna anului trecut, oficialii americani au trimis în secret o versiune a sistemului de rachete tactice al armatei (ATACMS), care transportă focoase ce conțin sute de bombe cu dispersie și care pot lovi ținte aflate la 161 de kilometri distanță.
