Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

ONG-ul care va face plata premiului acordat de Timișoara președintei Republicii Moldova

25 Ian. 2024, 17:26
 // Categoria: Economie // Autor:  Elena Putregai
25 Ian. 2024, 17:26 // Economie //  Elena Putregai

După ce CN „a permis” ca Maia Sandu să primească premiul Timișoara pentru Valori Europene în valoare de 30.000 de euro, banii îi vor fi transferați de Asociația pentru Promovarea Timișoarei, ONG de utilitate publică din care face parte și Primăria Timișoara, potrivit Adevărul.ro.

În răspunul său transmis Admninistrației Prezidențiale de la Chișinău, CNA arată că Maia Sandu poate primi premiul pentru că legea interzice doar primirea de cadouri. În plus, CNA mai arată că premiul a fost instituit printr-o hotărâre a Consiliului Local. HCL-ul nu face, însă, nicio referire la sumă.

Odată cu aprobarea HCL-ului de instituire a premiului, a fost încheiat și un protocol între Primăria Timișoara și Asociația pentru Promovarea Timișoarei. Protocolul prevede că Asociația „atrage fonduri private pentru dotarea premiului și acoperirea costurilor de organizare”.

Nici Hotărârea de Consiliu Local, nici protocolul de colaborare dintre Asociația pentru Promovarea Timișoarei nu prevede vreo sumă de bani. Cine a stabilit în aceste condiții ca premiul să aibă o valoare de 30.000 de euro? A explicat pentru sursa citată președintele Asociației pentru Promovarea Timișoarei, Laura Boldovici.

„Noi nu am stat să zicem 30.000 de euro și după aceea să căutăm sponsori care să ne dea 30.000 de euro. A fost o sumă negociată cu sponsorii și ni s-a părut decentă”, a declarat Laura Boldovicici, potrivit căreia anul viitor valoarea premiului va depinde „de ce sponsori sunt găsiți și de cât sunt dispuși să dea”. „Ar fi drăguț să rămână aceeași sumă și să devină o tradiție, dar nu pot să promit acum că o să găsim fix 30.000 de euro și anul viitor”, a mai declarat președintele Asociației pentru Promovarea Timișoarei.

Banii premiului Timișoara pentru Valori Europene provin de la Profi și winsedswiss education group, cu care contractele de sponsorizare au fost semnate înainte de desemnarea Maiei Sandu ca laureate al premiului Timișoara pentru Valori Europene.

Laura Boldovici a mai declarat banii vor fi transferați în contul indicat de Maia Sandu de către Asociația pentru Promovarea Timișoarei.

„Primăria nu a avut nimic de-a face cu banii. Au intrat la noi printr-un contract de sponsorizare. Sunt încă la noi în cont. Îi vom transfera în contul pe care îl vom primi de la președinția Moldovei. Încă nu ne-au spus cui să îi virăm. Banii sunt în continuare la noi”, a mai declarat Laura Boldovici.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

25 Aug. 2026, 13:39
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
25 Aug. 2026, 13:39 // Societate //  Vlada Ciorici

Congresul Autorităților Locale din Moldova (CALM) a transmis o Adresare-Apel oficială, însoțită de o analiză juridică extinsă, autorităților, prin care denunță modul în care se desfășoară „amalgamarea normativă” a unităților administrativ-teritoriale.

Demersul vine în urma a zeci de sesizări primite de la primării membre ale CALM, care reclamă că au primit notificări unilaterale prin care li se impune includerea în anumite „clustere”, fără consultare, cu doar câteva zile la dispoziție pentru răspuns. CALM consideră termenul imposibil de respectat, întrucât legislația în vigoare prevede câteva etape ,convocarea consiliului local, consultare publică, avizare, care necesită mult mai mult timp.

Potrivit organizației, procesul afectează deopotrivă localitățile care au parcurs deja, cu bună-credință, etapa amalgamării voluntare potrivit Legii nr. 225/2023, dar și primăriile de sine stătătoare, care dispun de populație, bază fiscală și capacitate administrativă proprie. În ambele cazuri, localitățile primesc unități administrativ-teritoriale alipite fără oameni, fără bani și fără instituții, iar responsabilitatea rămâne integral pe umerii primăriilor existente.

„Primăriile au fost puse în fața unei alegeri care nu este o alegere: ori te amalgamezi «voluntar» și primești finanțare, ori ești amalgamat oricum și nu primești nimic. Condiționarea banilor publici de conformare contravine direct articolului 9 din Carta Europeană a Autonomiei Locale”, a precizat Viorel Furdui, director executiv al CALM.

Guvernul a reacționat ulterior, susținând că a comunicat transparent și consecvent despre etapele reformei administrației publice locale, atât despre amalgamarea voluntară, cât și despre etapa normativă, iar primarii și aleșii locali au fost informați și consultați pe tot parcursul procesului.

„Prin urmare, pregătirea opțiunilor de reorganizare, prezentarea acestora autorităților locale și desfășurarea consultărilor nu înseamnă că Guvernul decide reorganizarea teritoriului. Decizia juridică finală aparține Parlamentului și va produce efecte numai prin adoptarea legii organice corespunzătoare. Formula juridică poate fi rezumată clar: Guvernul analizează, fundamentează, consultă și propune, iar Parlamentul decide și legiferează”, precizează purtătorul de cuvânt al Guvernului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!