Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

23 august 2026

Peskov: Dacă Putin va candida la următoarele prezidențiale în Rusia, probabil nu va avea concurență

11 Sept. 2023, 14:34
 // Categoria: În Lume // Autor:  Victoria Laur
11 Sept. 2023, 14:34 // În Lume //  Victoria Laur

Vladimir Putin nu a anunțat încă dacă va candida la prezidențialele din 2024 în Rusia, susține secretarul de presă al Kremlinului, Dmitrii Peskov. Totuși, dacă va decide să concureze pentru un nou mandat, acesta „nu va avea concurență.

Declarațiile au fost făcute în cadrul unui interviu pentru RBC. Peskov a menționat că Putin nu are concurență și are „susținere absolută” a populației.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

„Dacă vorbim despre cei care vor concura cu președintele la viitoarele alegeri, atunci, în primul rând trebuie să spune președintele nu a anunțat încă dacă își va depune candidatura. Dar dacă presupunem că președintele va desemna candidatura, atunci probabil că este evident că nimeni nu poate crea concurență reală în țara noastră în stadiul actual”, a spus Peskov.

Pentru a-și proba cuvintele, Peskov a făcut referire la rezultatele alegerilor locale din Rusia, unde au câștigat majoritatea candidaților partidului „Edinaia Rossia”, liderul căruia de facto este Putin.

Realitatea Live

23 Aug. 2026, 12:55
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
23 Aug. 2026, 12:55 // Slider //  Ana Panaguța

Iranul va considera „orice ţară participantă la instituirea restricţiilor economice” împotriva sa „drept inamică”, a declarat sâmbătă secretarul Consiliului suprem al securităţii naţionale iraniene, Mohsen Rezaei, scrie antena3.ro.

„Declarăm tuturor ţărilor din jurul nostru şi tuturor ţărilor lumii: nu vă alăturaţi războiului economic dus de SUA”, a avertizat la televiziunea de stat iraniană după ce Washingtonul a anunţat o întărire a sancţiunilor economice destinate să accentueze presiunea asupra Teheranului.

Dacă ţările respective refuză „să se distanţeze” de SUA, Iranul „le va afecta interesele”, a adăugat el.

„Noi nu am atacat încă niciun interes economic american” şi „până în prezent nu am ţintit decât baze militare, dar dacă vor să ne impună sancţiuni economice, SUA deţin întreprinderi petroliere şi economice în jurul Iranului şi în alte părţi, iar noi le vom lovi”, a continuat Rezaei.

Dacă Donald Trump „întreprinde o acţiune împotriva noastră, confruntarea dintre noi va fi ca un seism”, a mai ameninţat el.

Ministerul iranian de Externe acuzase SUA joi de „terorism economic”, după ce secretarul Trezoreriei american, Scott Bessent, jurase că Washingtonul va face „să se prăbuşească regimul” iranian cu noile sancţiuni.

Bessent urmează să ţină luni o conferinţă de presă unde ar urma să precizeze modul în care SUA intenţionează să-şi sporească presiunea, la aproape şase luni de la începerea războiului declanşat printr-un atac israeliano-american împotriva Iranului.

Washingtonul a cerut altor guverne, în special Beijingului, să participe la eforturile vizând izolarea economiei iraniene.

Dar China, partener economic strategic al Iranului, a criticat această iniţiativă, apreciind că „sancţiunile şi presiunea” americane nu ar permite rezolvarea conflictului în Orientul Mijlociu.

Printre marii parteneri comerciali ai Iranului figurează şi Emiratele Arabe Unite, care au anunţat marţi suspendarea până la noi ordine a „tuturor schimburilor comerciale şi a tranzacţiilor financiare” cu această ţară.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!