Pragul electoral a fost depășit la alegerile parlamentare. Către ora 15:00, peste un milion de cetățeni ai Republicii Moldova și-au exercitat dreptul de vot.
Potrivit datelor Comisiei Electorale Centrale, circa 1.028.000 de cetățeni au votat deja. Cifra reprezintă peste 35% dintre numărul total de votanți înscriși în liste.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Femeile sunt mai active decât bărbații la alegeri. Cei mai mulți dintre alegători sunt persoane cu vârste cuprinse între 36 și 45 de ani, se arată în datele Comisiei Electorale Centrale.

Cele 2274 de secții de votare deschise pentru alegerile locale vor funcționa până la ora 21:00, iar cele 301 de peste hotare se vor închide conform fusului orar al țării gazdă. Dacă se vor forma rânduri, programul lor poate fi prelungi cu maxim 2 ore.

