-0.3606%
  • UAH
    0.6392
    -0.7979%

Petrocub Hîncești a învins echipa CSF Bălți cu 2:1. Discipolii lui Lilian Popescu rămân lideri în campionatului intern

29 Nov. 2021, 09:53
 // Categoria: Sport // Autor:  Mădălina Guștiuc
29 Nov. 2021, 09:53 // Sport //  Mădălina Guștiuc

Petrocub Hîncești a învins în deplasare echipa CSF Bălți cu scorul de 2:1, în etapa a 19-a a Diviziei Naționale. Meciul a avut loc la Bălți, sîmbătă, 27 noiembrie.

CSF Bălți a deschis scorul în minutul 11 prin ucraineanul Serhii Molociko. Petrocub a egalat peste 23 de minute prin căpitanul Vladimir Ambros. La final, hînceștenii au înscris golul decisiv în minutul 89 din penalty, prin Vadim Gulceac.

Într-o altă partidă a etapei, Zimbru Chișinău a remizat cu Sfântul Gheorghe Suruceni, scor 1-1. Jucătorii echipei Zimbru au marcat primii prin Okezi, iar cei de la Sfântul Gheorghe au egalat în repriza secundă prin golul lui Ilie Damașcan.

Așadar, Petrocub Hâncești este lider în clasament, având cu patru puncte mai mult decât Sheriff Tiraspol, care are însă cu patru meciuri mai puțin disputate.

Realitatea Live

18 Ian. 2022, 12:40
18 Ian. 2022, 12:40 // Sport //  Mădălina Guștiuc

Comitetul de Etică al Federației Moldovenești de Fotbal, a examinat în ședința din 17 ianuarie 2021 cauza privind manipularea meciurilor din cadrul Campionatului Republicii Moldova la fotbal de către FC FLOREȘTI, scrie FMF.MD Astfel, s-a decis ca echipa să fie exclusă din Divizia Națională.

Conform Raportului de investigare a meciului FC Florești – CSF Speranța Nisporeni (disputat la data de 28 februarie 2021), din data de 23 iunie 2021 și a rapoartelor UEFA-BFDS (SPORTRADAR), a rapoartelor companiilor experte GoodGame, Starlizard, StatsPerform referitoare la meciul FC Florești – CSF Speranţa 4:4, disputat la data de 28 februarie 2021, însoțit de rapoartele UEFA-BFDS (SPORTRADAR) referitoare la meciurile:

FC Sfintul Gheorghe – FC Floresti 3:2, disputat la 08 Martie 2021,

FC Sheriff – FC Floresti 6:0 disputat la 13 Martie 2021,

și a Demersului Departamentului Integritate, din data de 04.11.2021, însoțit de rapoartele UEFA-BFDS (SPORTRADAR) referitoare la meciurile:

FC  Floresti – FC Milsami 2:5 disputat la 12 Aprilie 2021,

FC Zimbru – FC Florești 3:0 disputat la 27 Aprilie 2021,

FC Petrocub – FC  Florești 4:0 disputat la 30 Aprilie 2021,

FC Zimbru – FC  Florești 4:0, disputat la 17 iulie 2021,

în conformitate cu Codul Disciplinar FMF și Regulamentul FMF privind Organizarea și Funcționarea Comitetului de Etică,

S-a decis:

1. Recunoașterea FC FLOREȘTI responsabil de implicare în activități legate de manipularea de meci.

2. Sancționarea FC FLOREȘTI cu excluderea din Campionatul Republicii Moldova la fotbal, ediția 2021/22, Divizia Națională, cu retrogradarea într-o divizie imediat inferioară (Divizia A).

3. Prezenta Hotărâre intră în vigoare și este executorie din data de 17 ianuarie 2022.

Hotărârea Comitetului de Etica al FMF poate fi atacata cu apel la Comitetul de Apel al FMF in conformitate cu prevederile Regulamentului FMF privind organizarea si funcționarea Comitetului de Etica.