Președintele României, Nicușor Dan, s-a aflat într-o vizită privată în Republica Moldova, fiind surprins sâmbătă seara, 9 august curent, la „Festivalul Lupilor” din Rezervația Naturală „Orheiul Vechi”. Alături de el s-a aflat președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, scrie Rupor.md.
Apariția celor doi șefi de stat a atras imediat atenția publicului, iar numeroși participanți s-au așezat la coadă pentru a face fotografii și filmări împreună cu aceștia. Atmosfera a fost una relaxată, iar imaginile au început rapid să circule pe rețelele de socializare. Câteva imagini cu ei aici.
Vizita lui Nicușor Dan nu a fost anunțată în prealabil nici de Administrația Prezidențială a României, nici de Președinția Republicii Moldova.
Președintele României a discutat atât cu Maia Sandu, cât și cu organizatorii festivalului, Media Show Grup & Alex Calancea. Aceasta este a doua vizită a lui Nicușor Dan în Republica Moldova de la preluarea mandatului, după cea din 10 iunie 2025, efectuată în cadru oficial. El a mai fost prezent în țară și în martie, în timpul campaniei electorale.
Festivalul Lupilor, ajuns anul acesta la cea de-a cincea ediție aniversară, a reunit timp de trei zile artiști din Republica Moldova, România, SUA și alte țări, cu un line-up variat ce include atât muzică folk și rock, cât și electronică și alternativă. Prețurile biletelor au variat între 360 și 1000 de lei, copiii sub 7 ani beneficiind de acces gratuit.
Amintim că, anterior, s-a zvonit că Nicușor Dan a fost invitat să revină în Republica Moldova și pe 31 august, la manifestările dedicate Zilei Limbii Române.
