Curs valutar
  • EUR
    20.1209
    0.3484%
  • USD
    17.2482
    0.6633%
  • RUB
    0.2071
    0.2414%
  • RON
    3.8323
    0.488%
  • UAH
    0.3856
    0.5446%

Toate știrile

25 august 2026

Primele țipete s-au auzit în ambulanță! O tânără a născut un băiețel sănătos

26 Ian. 2026, 18:25
 // Categoria: Societate // Autor:  Cătălina Boico
26 Ian. 2026, 18:25 // Societate //  Cătălina Boico

O tânără de 18 ani, aflată la a doua sarcină și în 38 de săptămâni, a născut un bebeluș sănătos în ambulanță. Cazul a avut loc duminică seara, 25 ianuarie, într-o localitate din raionul Glodeni.

La ora 21:02, Dispeceratul comun de urgență al IMSP CNAMUP a recepționat un apel pentru acordarea asistenței medicale unei femei gravide. Echipa AMU s-a deplasat imediat și a ajuns la domiciliul pacientei în opt minute.

„La evaluare s-a stabilit că tânăra de 18 ani acuza dureri abdominale și contracții frecvente și s-a decis de a o transporta de urgență la spital. În timpul transportării, nașterea a survenit spontan. Astfel, venirea pe lume a nou-născutului a fost asistată în ambulanță. Datorită intervenției echipei AMU, la ora 22:02 s-a născut un băiețel sănătos de aproximativ 3 kg, cu scorul Apgar 8 puncte”, transmite Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Ulterior, lăuza și copilul în stare satisfăcătoare au fost transmiși specialiștilor din cadrul Centrului Perinatologic a IMSP Spitalul Clinic Municipal Bălţi pentru îngrijiri medicale postnatale corespunzătoare.

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 21:40
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
24 Aug. 2026, 21:40 // Slider //  Ana Panaguța

Premierul armean Nikol Pașinian a afirmat luni, 24 august, că țara sa ar putea trimite în curând cererea sa oficială de aderare la Uniunea Europeană, în contextul în care Erevanul încearcă să se apropie de occidentali și să se îndepărteze de Moscova, scrie hotnews.ro.

Rusia nu vede cu ochi buni ambițiile europene ale acestei foste republici sovietice din Caucaz, pe care îl consideră domeniul său de influență.

Moscova insistă ca Armenia să organizeze mai întâi un referendum asupra aderării sale la UE, incompatibilă cu menținerea sa în alianța lor economică comună, Uniunea economică eurasiatică.

Nikol Pașinian, care a făcut această declarație în fața Parlamentului, a răspuns luni că un referendum nu ar avea sens decât odată ce ar fi posibil „să se evalueze realismul” unei aderări la UE.

Pentru acest lucru, „Armenia trebuie mai întâi să-și depună candidatura la aderare la Uniunea Europeană”, a estimat el.

„Am putea declanșa acest proces într-un viitor apropiat, date fiind în special cererile urgente ale partenerilor noștri din Uniunea economică eurasiatică”, a adăugat Nikol Pașinian, fără a preciza vreo dată.

Președinții rus, belarus, kazah și kârgâz au cerut în luna mai ca Armenia să decidă prin referendum asupra aderării sale la UE sau a menținerii în uniunea lor regională.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!