Dosarul care îl vizează pe Alexandr Stoianoglo, privind eliberarea controversatului om de afaceri Veaceslav Platon, a fost reluat. Acesta va fi examinat din nou în instanţă.
Conform Procuraturii Anticorupţie, pe 9 iulie 2024, Colegiul Penal al Curții de Apel Chișinău a respins ca inadmisibile recursurile depuse de cei doi procurori din cadrul Procuraturii pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), acuzați că ar fi acționat ilegal împreună cu fostul şef al Procuraturii Generale.
„Aceste recursuri contestau încheierea președintelui interimar al Judecătoriei Chișinău din 2 noiembrie 2022, prin care s-a dispus formarea unui complet de trei judecători pentru judecarea cazului penal în care cei trei sunt inculpați.
Amintim că, la 17 octombrie 2022, cauza penală în privința fostului Procuror General în care acesta este învinuit de corupție pasivă prin primirea de avantaje ilegale, abuz de serviciu în interesul unei organizații criminale și fals în declarații, cât și în privința a doi procurori din cadrul PCCOCS, cărora le este incriminat că au acționat împreună și de comun acord cu fostul Procuror General, la eliberarea din detenție a condamnatului Veaceslav Platon și renunțarea ilegală la acuzarea a fost expediată la Judecătoria Chișinău sediul Buiucani.
Urmare a înregistrării acestei cauze la Judecătoria Chișinău sediul Buiucani, președintele interimar al Judecătoriei Chișinău, prin încheierea din 2 noiembrie 2022, a dispus formarea completului de 3 judecători, fapt contestat de cei doi procurori din cadrul PCCOCS”, transmit procurorii anticorupție.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Recursul s-a aflat pe rol la Curtea de Apel Chișinău mai mult de un an și jumătate. Decizia Colegiului Penal al Curții de Apel Chișinău este irevocabilă, iar drept urmare poate începe examinarea dosarului în instanță.
Stoianoglo a fost acuzat de abuz de serviciu săvârșit în interesul unei organizații criminale, renunțare ilegală la acuzare, corupere pasivă și fals în declarații. Funcționarul pledează nevinovat.
Pe cazul abuzului de serviciu, Stoianoglo a fost achitat, iar CtEDO a emis o decizie prin care susține că nu a avut parte de un proces echitabil.
Luni, 8 iulie, fostul procuror general a anunțat că intenționează să candideze pentru funcția de președinte al Republicii Moldova, fiind susținut de Partidul Socialiștilor.


