Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

Proiect de colaborare între un liceu din București și unul din Sîngerei. Activitățile de care au beneficiat elevii

06 Nov. 2024, 12:34
 // Categoria: Societate // Autor:  Vlada Ciorici
06 Nov. 2024, 12:34 // Societate //  Vlada Ciorici

Un proiect educațional între Liceul Teoretic „Alexandru Vlahuță” din București și Liceul Teoretic „Olimp” din Sîngerei, Republica Moldova a luat sfârșit. „Într-un glas de-a pururi și întotdeauna!”, a fost finațat de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova (DRRM).

Proiectul a jucat un rol crucial în facilitarea colaborării între cele două școli, oferindu-le elevilor și profesorilor din România și Republica Moldova șansa de a participa la activități educaționale noi și de a crea legături de durată.

Elevi și profesori din ambele țări s-au reunit prin activități interactive și transdisciplinare:

• Lecțiile transdisciplinare și atelierele de creație, unde elevii din clasele primare, gimnaziale și liceale au avut ocazia să exploreze teme culturale și să-și dezvolte abilitățile creative, promovând valorile naționale și universale.
• Schimburile de bune practici între cadrele didactice din cele două licee, prin care profesorii au împărtășit metode pedagogice moderne, contribuind la îmbunătățirea procesului de învățare și la dezvoltarea profesională continuă.
• Vizitele culturale la obiective de interes istoric și cultural atât în Republica Moldova cât și în România care au adâncit cunoștințele elevilor despre moștenirea istorică comună și au stimulat sentimentul de apartenență la un spațiu cultural unitar.

Potrivit unui comunicat DRRM, elevii au dobândit competențe interculturale și sociale valoroase, iar profesorii au învățat noi strategii educaționale prin schimburile de bune practici.

„Mulțumim tuturor celor care au contribuit la reușita acestui proiect, în special Departamentului pentru Relația cu Republica Moldova, ale cărui eforturi au făcut posibilă desfășurarea activităților la cel mai înalt nivel. De asemenea, aducem mulțumiri cadrelor didactice, elevilor și părinților care s-au implicat activ în toate etapele proiectului”, transmite DRRM și liceul de la București.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

19 Aug. 2026, 10:27
 // Categoria: Slider // Autor:  Realitatea.md
19 Aug. 2026, 10:27 // Slider //  Realitatea.md

Peste 400 de primării din Republica Moldova au semnat deja deciziile finale privind amalgamarea voluntară, iar alte aproximativ 200 de primării se află în ultima etapă a procesului. Anunțul a fost făcut de președinta Maia Sandu, după o întrevedere cu mai mulți primari din sudul țării.

Șefa statului a discutat cu aleșii locali despre reforma administrației publice locale și despre modul în care amalgamarea voluntară ar putea contribui la formarea unor administrații mai puternice, cu mai multe resurse și servicii publice mai bune pentru cetățeni.

Maia Sandu le-a mulțumit primarilor pentru eforturile depuse în ultimele luni, perioadă în care autoritățile locale au purtat discuții și au trebuit să ia decizii dificile privind viitorul comunităților.

Potrivit președintei, localitățile din țară au nevoie de administrații capabile să atragă investiții, să dezvolte infrastructura și să ofere servicii mai bune populației.

„Reforma administrației publice locale este o responsabilitate comună”, a subliniat Maia Sandu.

Președinta a precizat că Guvernul va sprijini comunitățile care au optat pentru amalgamarea voluntară. Banii alocați vor putea fi utilizați pentru proiecte de infrastructură, inclusiv pentru apă, canalizare și drumuri. Potrivit Maiei Sandu, investițiile urmează să rezolve probleme concrete cu care se confruntă locuitorii și să contribuie la modernizarea satelor.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!