Curs valutar
  • EUR
    19.9714
    -0.0025%
  • USD
    17.2301
    -0.314%
  • RUB
    0.2025
    -1.4815%
  • RON
    3.8104
    0.0262%
  • UAH
    0.3852
    -0.3115%

Toate știrile

18 august 2026

Proiecte comune și sprijin european: Alexandru Munteanu și Nicușor Dan, întrevedere la Dubrovnik

29 Apr. 2026, 11:14
 // Categoria: Politica // Autor:  Cătălina Boico
29 Apr. 2026, 11:14 // Politica //  Cătălina Boico

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, s-a întâlnit la Dubrovnik, cu președintele României, Nicușor Dan. Discuțiile s-au axat pe consolidarea parteneriatului strategic dintre cele două state, sprijinul României pentru parcursul european al Republicii Moldova și proiectele comune care aduc beneficii directe cetățenilor de pe ambele maluri ale Prutului.

Șeful Executivului a apreciat ajutorul acordat de partea română în gestionarea crizelor din sectorul energetic și din domeniul mediului, precum și în realizarea agendei de dezvoltare și integrare europeană, menționând că România rămâne cel mai apropiat și de încredere partener al țării noastre.

„Ne leagă nu doar proiecte comune, ci și valori, încredere și obiectivul de a construi un viitor european mai bun pentru cetățenii noștri. Sprijinul României contează enorm pentru Republica Moldova”, a declarat Munteanu.

De asemenea, oficialii au discutat despre avansarea proiectelor în domeniul infrastructurii și energiei, subliniind importanța accelerării interconectărilor energetice și de transport, inclusiv a proiectelor de infrastructură peste Prut, care contribuie la creșterea mobilității, dezvoltarea schimburilor comerciale și consolidarea securității regionale.

„Continuăm să lucrăm împreună pentru rezultate concrete: mai multă siguranță energetică, infrastructură mai bună, cooperare economică mai puternică și oportunități reale pentru oameni”, a mai adăugat premierul.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Părțile au evidențiat, de asemenea, importanța aprofundării cooperării economice, interconectării între cele două piețe și creșterii investițiilor românești în țara noastră. România este principalul partener comercial al Republicii Moldova, iar în țara noastră activează peste 1.700 de întreprinderi cu capital românesc, cu investiții de aproximativ 7 miliarde de lei.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 06:28
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
18 Aug. 2026, 06:28 // Slider //  Ursu Ana

Meteorologii anunță astăzi ploi slabe de scurtă durată și descărcări electrice în unele zone ale țării. 

Vântul va sufla slab pe parcursul nopții, iar în timpul zilei va bate din nord-vest cu viteze de 5-10 metri pe secundă. În unele regiuni sunt posibile intensificări de până la 15-18 metri pe secundă.

Valorile termice vor rămâne ridicate, maximele diurne urmând să ajungă la +30…+34 de grade Celsius în cea mai mare parte a țării. În raioanele din nord, temperaturile vor fi mai scăzute și se vor situa între +24 și +29 de grade Celsius.

Pe timpul nopții, vremea va fi predominant fără precipitații, iar temperaturile minime vor oscila între +15 și +20 de grade Celsius. 

În capitală se așteaptă ploi însoțite de descărcări electrice și până la 31 de grade pe timp de zi, iar noaptea temperatura nu va fi mai mică de 18 de grade.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!