La data de 4 octombrie curent, Inspectoratul General de Poliție (IGP) s-a adresat în instanță cu solicitarea de a obliga primăria municipiului Chișinău să suspende protestele din centrul orașului. Reacția autorității publice locale nu s-a lăsat mult așteptată, aceasta pasând toată responsabilitatea pe oamenii legii. Reieșind din ultimele declarații ale șefului IGP, Viorel Cernăuțeanu, spiritele continuă să fie tensionate.
„Primăria a făcut ieri referire la vreun cadru normativ, de ce Poliția ar trebui sa facă vreo sistare? Ce ține de ordinea publică, poliția întreprinde toate acțiunile corespunzătoare. S-au întocmit procesele verbale necesare, se documentează toate cazurile de încălcare a ordinii publice. Mai mult de atât, dacă primăriei muninicipiului îi convine ceea ce se petrece în centrul Chișinăului și dezordinile care au loc acolo, nu are decât să se consolideze cu astfel de acțiuni”, a declarat Viorel Cernăuțeanu în cadrul unui briefing de presă.
Oamenii legii au acuzat protestatarii de mai multe încălcări, printre care se numără: huliganism (urinat, fumat, vomitat, consum de alcool în loc public), ultragierea angajaților forțelor de ordine, prezența persoanelor cu antecedente penale în rândul protestatarilor, încălcarea legislației cu privire la protecția specială a copiilor aflați în situație de risc, blocarea intenționată a carosabilului, limitarea accesului presei și agresarea jurnaliștilor în timpul activității de mediatizare a evenimentelor.
Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!
Anterior, Poliția a insistat asupra faptului că anume autoritatea publică locală este responsabilă de buna organizare a evenimentelor și acuză primăria de „lipsă totală de implicare și intervenție”.
La rândul său, municipalitatea a calificat solicitarea IGP drept o tentativă de a „impune Primăria Capitalei să sisteze sau să interzică protestul din fața Parlamentului și Președinției”.
„Atunci cand va fi cazul și când va constata orice încălcare, poliția va întreprinde măsuri și va documenta, pe linia sa de competență. IGPF sugerează tuturor instituțiilor și autorităților abilitate să-și onoreze toate atribuțiile în raport cu cadrul normativ, dar nu cu declarațiile pur politice”, a mai spus Cernăuțeanu.
Membrii și simpatizați ai Partidului Politic „ȘOR” s-au adunat duminică, 18 septembrie, la un protest anti-guvernamental, în fața Președinției R. Moldova. La câteva zile distanță, formațiunea a anunțat regim non-stop de protest și a instalat în fața Parlamentului și Preșidenției mai multe corturi, instaurând „orășelul schimbării”.

