Într-un camion înmatriculat în Moldova transporta clandestin teracotă uzată din Olanda spre Georgia. Oamenii legii anunță că prejudiciul cauzat de către trei bărbați din Vulcănești ajunge la 6 milioane de lei.
În februarie 2025 a avut loc aceștia au închiriat un camion cu semiremorcă din Moldova. După primirea mărfii, la ieșirea din Turcia, vameșii au depistat că primul șofer bănuit și pasagerul său transportau același tonaj, însă o altă marfă decât electrocasnicele și accesoriile declarate oficial. În vehicul era teracotă uzată.
„Marfa din Olanda a fost descărcată în Turcia pentru ca să fie pusă acolo în vânzare, iar prin această înșelăciune bănuiților le-ar fi fost restituit TVA-ul. Prin urmare, în luna mai 2025 autoritățile de drept din Turcia au desfășurat o vizită la Chișinău pentru cooperarea cu autoritățile de drept din Moldova, în vederea investigării schemei de contrabandă”, transmit procurorii.
A fost cauzat și prejudicii companiei din Moldova, de la care s-a închiriat mijlocul de transport de 37.000 de euro. Vehiculul a fost sechestrat în Turcia, iar legea prevede că firma poartă răspundere pentru actele perfectate, informația din care trebuia să coincidă cu marfa transportată.
Suspecții de 34, 35 și 36 de ani au fost percheziționați. Urmare a acțiunilor de urmărire penală s-au ridicat înscrisuri de ciornă, un calculator și purtători de informații. Oamenii legii afirmă că indivizii ar fi implicați ți în alte scheme similare.