Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0%
  • USD
    17.0881
    0%
  • RUB
    0.2050
    0%
  • RON
    3.8050
    0%
  • UAH
    0.3831
    0%

Toate știrile

22 august 2026

Sandu, la „Startup Moldova Summit”: Voi nu construiți doar afaceri, dar transformați țara în acel stat european modern

14 Mart. 2024, 15:38
 // Categoria: Politica // Autor:  Realitatea.md
14 Mart. 2024, 15:38 // Politica //  Realitatea.md

Președinta Maia Sandu a participat joi, 14 martie curent, la „Startup Moldova Summit 2024”, eveniment care a adunat zeci de antreprenori, profesioniști IT, start-upuri, actuali și potențiali investitori.

Șefa statului a menționat că la eveniment a întâlnit „oameni creativi și harnici, care contribuie la creșterea sectorului IT”.

„Avem deja peste 200 de start-upuri, iar industria IT este unul dintre pilonii dezvoltării noastre economice. Mizăm pe o evoluție și mai bună în anii care vor urma, inclusiv datorită măsurilor adoptate de Guvern ca să reducem povara administrativă asupra mediului privat”, a subliniat șefa statului.

Președinta a mai afirmat că toți care fac business corect trebuie susținuți, iar statul, prin legile și reglementările pe care le adoptă, trebuie să țină pasul cu evoluția tehnologiei.

„Deja s-au făcut pași importanți în această direcție iar acum este nevoie ca să ducem la bun sfârșit agenda asumată de Guvern de a digitaliza serviciile publice, cu atât mai mult cele pentru antreprenori”, a declarat șefa statului.

Președinta Maia Sandu i-a încurajat pe toți tinerii cu idei să fie activi, să-și prezinte viziunile, planurile și să rămână ambițioși și motivați.

„Voi nu construiți doar afaceri, dar transformați țara noastră în acel stat european modern pe care îl așteaptă întreaga societate”, a mai punctat șefa statului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 22:38
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
21 Aug. 2026, 22:38 // Slider //  Ana Panaguța

Ankara a solicitat Interpol să emită o „Notificare Roșie” pe numele prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu, pe care îl acuză de „genocid” după interceptarea israeliană a unei flotile cu ajutoare pentru Fâșia Gaza, conform anunțului făcut vineri, 21 august, de ministrul turc al justiției, scrie hotnews.ro.

Turcia a criticat virulent Israelul în contextul ofensivei din Fâșia Gaza, iar președintele Recep Tayyip Erdogan l-a acuzat frecvent de „genocid” pe Benjamin Netanyahu.

Decizia Israelului de a intercepta flotila care transporta aproximativ 430 de activiști, în mai, a stârnit un val de indignare la nivel internațional. Țări ca Franța, Italia și Australia au inițiat la rândul lor proceduri judiciare în urma incidentului.

Ministrul justiției din Turcia, Akin Gurlek, a anunțat într-o postare pe platforma X că a solicitat Ministerului de interne să ceară Interpol emiterea unor alerte de tip „Notificare Roșie” pe numele premierului Netanyahu și a unui alt israelian, numit Afek Moskovitch.

Ce este Notificarea Roșie

O Notificare Roșie este o adresată organelor de aplicare a legii din întreaga lume pentru a localiza și aresta provizoriu o persoană, în așteptarea extrădării, predării sau a unei acțiuni legale similare. Ea este emisă de Secretariatul General al Interpol, la solicitarea unei țări membre, și nu reprezintă un mandat internațional de arestare, explică Interpol pe site-ul său oficial.

Akin Gurlek a precizat că demersul a fost făcut în baza mandatelor de arestare pe care le-au emis autoritățile turce pe numele lui Netanyahu și Moskovitch în data de 14 iulie.

Cei doi sunt urmăriți penal în Turcia pentru „crime împotriva umanității, genocid, privare de libertate agravată, agresiune și vătămare corporală intenționată, tortură, distrugerea de bunuri, jaf agravat și deturnarea de vehicule de transport”, a declarat Ministerul turc al justiției.

În dosar există în total 35 de inculpați, potrivit Anadolu.

Aproximativ 50 de nave se aflau în Flotila Global Sumud care a plecat din Turcia, în luna mai, spre teritoriul palestinian. Activiștii au fost reținuți de armata israeliană în Marea Mediterană și apoi au fost duși într-o închisoare israeliană înainte de a fi expulzați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!