Șeful Pentagonului, Lloyd Austin, este convins că nici măcar implicarea trupelor nord-coreene nu-l va ajuta pe conducătorul Kremlinului, Vladimir Putin, în războiul său împotriva Ucrainei. După cum relatează presa ucraineană, Austin a făcut această declarație în cadrul unei conferințe de presă cu ministrul sud-coreean al apărării, Kim Yong-hyun.
Șeful apărării americane a declarat că a discutat cu omologul său sud-coreean despre un posibil răspuns „la această escaladare periculoasă și destabilizatoare”.
„Există acum dovezi că Coreea de Nord (RPDC) a trimis aproximativ 10.000 de soldați să se antreneze în estul Rusiei, iar unele dintre aceste trupe ale RPDC s-au apropiat deja de Ucraina”, a declarat Austin.
El a spus că soldații RPDC sunt îmbrăcați în uniforme rusești și sunt dotați cu echipamente rusești.
„Și sunt tot mai îngrijorat că Kremlinul intenționează să folosească acești soldați nord-coreeni pentru a sprijini operațiunile de luptă ale Rusiei în regiunea Kursk”, a adăugat șeful Pentagonului.
El a subliniat că apelarea la un stat rebel precum Coreea de Nord pentru asistență militară nu face decât să sublinieze cât de mari sunt problemele lui Putin.
Austin a menționat că SUA sunt pe deplin conștiente de implicațiile de securitate atât pentru Europa, cât și pentru regiunea Indo-Pacific.
„Putin nu va învinge în Ucraina nici măcar cu ajutorul Coreei de Nord, dar aceste evoluții profund îngrijorătoare nu fac decât să sublinieze importanța alianței noastre cu Coreea de Nord și cu alți aliați și parteneri angajați în securitatea și prosperitatea comună”, a subliniat el.
Anterior, Pentagonul a confirmat că personalul militar nord-coreean care a călătorit în Rusia pentru instruire a început să se deplaseze spre regiunea Kursk, unii dintre ei fiind deja prezenți acolo.
Potrivit celei mai recente estimări americane, Coreea de Nord a trimis aproximativ 10 000 de militari în Rusia pentru instruire și participare la operațiunile de luptă împotriva Ucrainei.
