Sheriff Tiraspol scrie istorie! Campioana Moldovei, la un pas de calificarea în premieră în grupele UEFA CL

18 Aug. 2021, 07:52
 // Categoria: Sport // Autor:  Realitatea.md
18 Aug. 2021, 07:52 // Sport //  Realitatea.md

Sheriff  Tiraspol este gata să scrie istorie. Moldovenii sunt aproape de calificarea în premieră în grupele UEFA Champions League (CL). S-au impus cu 3-0 în manșa tur de la Tiraspol contra lui Dinamo Zagreb.

Adama Traore a fost eroul gazdelor cu o ”dublă” în minutele 45 și 80, Kolovos fiind cel care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 54.

Campioana Moldovei este cea care eliminase în turul anterior pe Steaua Roșie Belgrad. Sheriff Tiraspol mai ajunsese în grupele Europa League în sezonul 2017-2018.

Echipele de start:

Sheriff Tiraspol (4-2-3-1): Athanasiadis; Cristiano, Arboleda, Dulanto, Julien; Addo, Thill; Traoré, Kolovos, Yansané; Luvannor.

Dinamo Zagreb (4-1-4-1): Livakovic; Ristovski, Theophile-Catherine, Peric, Franjic; Jakic; Ivanusec, Majer, Misic, Orsic; Petkovic.

Monaco – Șahtior 0-1

Și Șahtior Donețk a devenit favorită la calificarea în grupele UEFA Champions League după victoria obținută în deplasare, 1-0 pe terenul lui Monaco.

Echipa lui Roberto De Zerbi a dat lovitura în minutul 19 la acțiunea personală a lui Pedrinho care a driblat trei adversari și l-a învins și pe portarul Majecki.

Formația din Principat, antrenată de Niko Kovac, și-a creat câteva ocazii de egalare la poarta lui Trubin prin Tchouameni și Ben Yedder, dar fără succes.

Salzburg – Brondby 2-1

În schimb, calificarea se joacă între austriecii de la Salzburg și danezii de la Brondby. Oaspeții au deschis scorul prin Ure, dar Adeyemi a egalat, iar Aaronson a adus victoria lui Salzburg în minutul 90, cu 2-1.

Realitatea Live

17 Ian. 2022, 13:27
 // Categoria: Societate // Autor:  Valentina Buză
17 Ian. 2022, 13:27 // Societate //  Valentina Buză

Un bărbat în vârstă de 39 de ani a decedat după ce ar fi fost omorât în bătaie de un consătean. Potrivit informațiilor, duminică, 16 ianuarie, poliția din Bender a fost sesizată de către un bărbat, precum că l-a depistat pe fratele său decedat în propria locuință din localitatea Varnița, raionul Anenii Noi.

Ajunși la fața locului, polițiștii au depistat cadavrul unui bărbat de 39 ani, poziționat la podea într-o odaie din propria locuință.

„Medicul legist ajuns la fața locului a constatat decesul bărbatului, iar pe corpul victimei au fost depistate mai multe semne de moarte violentă. În urma măsurilor întreprinse de către polițiști, a fost identificat și reținut pe un termen de 72 ore, un bărbat de 37 ani din aceeași localitate”.

În cadrul audierilor, persoana bănuită de comiterea infracțiunii și-a recunoscut vinovăția.

Pe cazul dat a fost inițiată cauză penală în baza art. 145 Cod Penal, pe faptul omorului intenționat.

De menționat că, persoana vinovată riscă pedeapsa cu închisoare pe un termen de până la 15 ani.