Curs valutar
  • EUR
    20.0508
    0.3217%
  • USD
    17.1338
    0.2667%
  • RUB
    0.2066
    0.7744%
  • RON
    3.8136
    0.2255%
  • UAH
    0.3835
    0.1043%

Toate știrile

24 august 2026

Șoferul autocarului din Ungaria, arestat după accidentul soldat cu 12 morți. Ar fi adormit la volan

18 Aug. 2026, 22:39
 // Categoria: În Lume // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:39 // În Lume //  Ana Panaguța

Un tribunal ungar a decis marţi, 18 august, plasarea în arest preventiv a şoferului autocarului implicat duminică într-un grav accident, soldat cu 12 morţi şi alte câteva zeci de răniţi, pe autostrada M3 în estul Ungariei, transmit știrileprotv.ro.

Tribunalul districtual din Miskolc a declarat marţi că a dispus plasarea şoferului în arest pentru 30 de zile.

Şoferul este bănuit că a adormit în timp ce conducea autocarul ce transporta 57 de persoane care se întorceau în Polonia dintr-un pelerinaj religios în sud-vestul Bosniei. În tragedie, produsă duminică în jurul orei locale 01:00 în apropierea oraşului ungar Mezokeresztes, 12 persoane au decedat, trei au suferit răni care le pun viaţa în pericol şi alte 20 au fost grav rănite.

Poliţia l-a plasat în arest pe şofer şi l-a interogat sub suspiciunea de a cauzare din neglijenţă a unui accident rutier soldat cu victime multiple.

„Potrivit anchetei preliminare, şoferul era incapabil să opereze în siguranţă vehiculul. El a adormit din cauza oboselii.”, au declarat procurorii într-un comunicat.

Conform legislaţiei ungare, un suspect poate fi ţinut în arest cel mult 72 de ore fără ordin judecătoresc, astfel că procurorii au cerut plasarea şoferului în arest preventiv de teamă ca acesta să nu fugă ori să influenţeze desfăşurarea investigaţiei.

Amintim că, un autocarul înmatriculat în Polonia, cu 59 de persoane la bord, s-a răsturnat duminică dimineață, 16 august, pe autostrada M3 din Ungaria. Cel puțin 12 oameni și-au pierdut viața.

Tragedie în Ungaria: 12 oameni au murit după ce un autocar s-a răsturnat pe autostradă

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Aug. 2026, 07:54
 // Categoria: Slider // Autor:  Ursu Ana
24 Aug. 2026, 07:54 // Slider //  Ursu Ana

Un semnal radar intermitent a fost detectat luni dimineață în apropierea spațiului aerian al României, în contextul unor semnale identificate inițial în zona Cahul, Republica Moldova. Ministerul Apărării Naționale de la București a anunțat că, pentru monitorizarea situației, au fost ridicate de la sol două aeronave F-16 și un elicopter militar.

Potrivit MApN, sistemul național de supraveghere radar a detectat, în jurul orei 06:00, semnale intermitente în spațiul aerian al Republicii Moldova, în zona Cahul. Ulterior, unul dintre semnale a fost detectat în zona localității Târgu Bujor, județul Galați.

Pentru verificarea și monitorizarea situației, de la Baza 86 Aeriană Borcea au decolat două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române. Totodată, a fost ridicat de la sol un elicopter IAR-330 SOCAT.

Centrul Național Militar de Comandă a informat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență cu privire la instituirea măsurilor de alertare a populației din zona vizată.

Un mesaj RO-Alert a fost transmis populației la ora 06:12.

Autoritățile române monitorizează în continuare situația aeriană din zona Galați.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!