Curs valutar
  • EUR
    19.9367
    -0.1741%
  • USD
    17.2224
    -0.0447%
  • RUB
    0.2026
    0.0494%
  • RON
    3.8020
    -0.2209%
  • UAH
    0.3845
    -0.1821%

Toate știrile

19 august 2026

STOP CADRU Putin a făcut declarații despre moartea lui Prigojin: „A făcut greșeli grave în viață”

24 Aug. 2023, 19:31
 // Categoria: Actualitate // Autor:  Elena Putregai
24 Aug. 2023, 19:31 // Actualitate //  Elena Putregai

Vladimir Putin a transmis condoleanțe joi seara, 24 august curent, familiilor tuturor celor care au murit în prăbușirea avionului lui Evgheni Prigojin. Potrivit președintelui rus, comisia de profil face o anchetă „care va fi dusă până la capăt”. Putin l-a descris pe Prigojin în calitate de „un om de afaceri talentat”, dezvăluind că revenise din Africa cu o zi înainte de tragedie.

Cele mai importante declarații ar fi: „Aș dori să-mi exprim condoleanțe celor dragi. Este o tragedie. … „Wagner” a adus o contribuție semnificativă la lupta împotriva nazismului din Ucraina, nu vom uita niciodată. … Îl cunosc pe Prigojin din anii 1990. A fost un om cu o soartă grea și a făcut greșeli grave în viață, dar și a obținut rezultatele dorite. Un om de afaceri talentat care a lucrat în afara Federației Ruse. … Comisia de anchetă investighează în mod prioritar circumstanțele prăbușirii aviatice”.

Amintim că un avion care îi aparține fondatorului grupului Wagner, Evgheni Prigojin, s-a prăbușit ieri seară în regiunea rusă Tver. „Bucătarul lui Putin” era pe lista pasagerilor.

În acel timp, preşedintele rus Vladimir Putin se afla în regiunea Kurs (sud-vest), la comemorarea a 80 de ani de la Bătălia de la Kursk din al Doilea Război Mondial. El marca victoria sovietică, în 1943, în urma acestei bătălii de tancuri cu naziştii. Putin a susţinut un discurs la un memorial, în satul Ponîri, şi a acordat distrincţii de stat unor participanţi la ”operaţiunea specială militară”, cum numeşte Războiul rus din Ucraina.

”Întreaga povară a luptei, azi, la fel ca în anii Marelui Război Patriotic, este purtată în principal de militarii noştri, de cei care se află pe linia frontului”, a declarat Putin. ”Toţi luptărorii noştri luptă curajos şi hotărât. Devotamentul faţă de patrie, loialitatea faţă de jurământul militar îi uneşte pe toţi participanţii la operaţiunea militară specială”, a subliniat el.

Alocuţiunea lui Putin şi festivităţile elaborate, foarte coregrafiate, au fost difuzate miercuri seara de televiziunea de stat. În acelaşi jurnal, postul Russia 24 a introdus o ştire despre prăbuşirea avionului în regiunea Tver şi despre faptul că numele lui Evgheni Prigojin se află pe lista pasagerilor.

Declaraţiile lui Putin au fost difuzate către ora locală 21.00 (şi ora noastră). Presa rusă de stat a difuzat informaţii despre prăbuşire către ora locală 18.00 (şi ora noastră). Serviciile ruse de urgenţă anunţau atunci că un avion de tip Embraer s-a prăbuşit în apropierea satului Kujenkino, în regiunea Tver, în timp ce zbura de la Moscova la Sankt petersburg. La bord se aflau zece persoane, inclusiv trei membri ai echipajului, iar toţi au murit.

În ceremonia de la Kursk, pe care a catalogat-o drept ”grandioasă”, Putin a decernat distincţii de stat echipajului tancului Alioşa T-80, pentru distrugerea unui convoi blinday ucrainean pe axa Zaporojie, potrivit agenţiei oficiale ruse de presă Tass. Liderul de la Kremlin s-a întâlnit, în Kursk, cu locuitori, potrivit unor imagini difuate de Russia 24.

Locutori au dat mâna cu Putin, iar unii l-au îmbrăţişat, potrivit acestor imagini, Putin s-a adresat miercuri, printr-o legătură video, participanţilor la summitul BRICS, la Johannesburg. Moscova a invadat Ucraina, a spus el, pentru a pune capăt războiului ”dezlănţuit de Occident”.

Realitatea Live

18 Aug. 2026, 22:44
 // Categoria: Slider // Autor:  Ana Panaguța
18 Aug. 2026, 22:44 // Slider //  Ana Panaguța

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a publicat în seara zilei de 18 august o fotografie de pe patul de spital, după ce a trecut printr-o intervenție chirurgicală care a durat aproape șapte ore. Edilul a anunțat că, în prezent, starea sa este bună.

„După o intervenție chirurgicală de aproape 7 ore, vă comunic că, la această etapă, totul este bine”, a transmis Ceban într-o postare pe rețelele sociale.

Primarul le-a mulțumit medicilor care au efectuat intervenția, dar și tuturor celor care i-au transmis mesaje și gânduri bune în această perioadă.

Ceban a încheiat mesajul cu o urare de sănătate pentru toți, indiferent de opiniile pe care le au.

Anterior, primarul Capitalei anunțase că este internat într-o instituție medicală din Chișinău și că este monitorizat de medici. Acesta precizase că, după revenirea în țară, a fost internat inițial într-un spital municipal, iar ulterior a fost transferat, la recomandarea medicilor, într-o altă instituție medicală.

În perioada în care s-a aflat internat, Ion Ceban a susținut că și-a continuat activitatea de la distanță, participând la ședințe și menținând legătura cu colegii din cadrul municipalității.

Primarul Capitalei, Ion Ceban, anunță că va fi supus unei intervenții chirurgicale: Mă întorc de urgență în țară

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!