Curs valutar
  • EUR
    19.9863
    0.2021%
  • USD
    17.0881
    -0.5676%
  • RUB
    0.2050
    1.3171%
  • RON
    3.8050
    0.0841%
  • UAH
    0.3831
    -0.3393%

Toate știrile

21 august 2026

Studiu: Admirarea operelor de artă în galerii poate ameliora stresul

01 Nov. 2025, 20:09
 // Categoria: Life // Autor:  Realitatea.md
01 Nov. 2025, 20:09 // Life //  Realitatea.md

Vizitele la muzeu pot avea beneficii semnificative pentru sănătate. Admirarea operelor de artă originale într-o galerie reduce stresul și are efecte pozitive asupra sistemului imunitar, nervos și endocrin, arată un studiu realizat de experți ai King’s College din Londra, citat de DPA și Agerpres.

Cercetarea sugerează că arta nu doar emoționează, ci poate „calma trupul”, după cum au transmis oamenii de știință.

La studiu au participat 50 de persoane cu vârste între 18 și 40 de ani. Jumătate dintre voluntari au vizitat Courtauld Gallery din Londra, unde au admirat opere de Van Gogh și Gauguin. Ceilalți au privit reproduceri ale acelorași lucrări, în afara mediului muzeal.

Participanții au purtat senzori care le-au monitorizat ritmul cardiac și temperatura corporală pe durata unei sesiuni de 20 de minute. De asemenea, au fost prelevate probe de salivă înainte și după experiment.

Rezultatele au indicat o scădere medie de 22% a nivelului de cortizol în rândul celor care au privit arta originală, comparativ cu doar 8% în grupul care a urmărit reproduceri. Totodată, anumite citokine asociate stresului și bolilor cronice au înregistrat reduceri de 30% și 28% în grupul prezent în galerie, fără modificări în celălalt grup.

„Cercetarea arată în mod clar efecte privind reducerea stresului în urma admirării operelor de artă originale, precum și abilitatea de a entuziasma, implica și provoca în același timp”, a declarat Tony Woods, cercetător în cadrul King’s College.

El a subliniat că hormonii de stres și markerii inflamatori „precum cortizolul, IL-6 și TNF-alpha sunt asociați unei game largi de probleme de sănătate, de la boli cardiovasculare și diabet la anxietate și depresie”. Woods a adăugat că descoperirile sugerează că experiențele culturale „ar putea avea un rol real în protejarea atât a minții, cât și a trupului”.

Studiul a concluzionat că arta stimulează în același timp sistemul imunitar, sistemul nervos și sistemul endocrin, responsabil de secreția hormonilor. Semnele de entuziasm observate la cei care au vizitat galeria au inclus creșterea ritmului cardiac și modificări ale bătăilor inimii, în paralel cu o ușoară scădere a temperaturii corporale.

„Din perspectivă științifică, cea mai importantă concluzie e că arta are un impact pozitiv asupra a trei sisteme ale corpului (…) în același timp. Este o descoperire unică, care ne-a luat sincer prin surprindere”, a spus Wood. „În esență, arta nu ne produce doar emoții, ci are și un rol calmant asupra trupului”.

Jenny Waldman, director în cadrul Art Fund, a afirmat că „acest studiu demonstrează pentru prima dată ceea ce noi (…) am crezut de mult timp, că arta este într-adevăr benefică”. „Vrem să încurajăm pe toată lumea să-și facă timp pentru o vizită la muzeul sau galeria locală și să experimenteze efectele acestea puternice pe cont propriu”, a adăugat ea.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Realitatea Live

21 Aug. 2026, 13:51
 // Categoria: Slider // Autor:  Cătălina Boico
21 Aug. 2026, 13:51 // Slider //  Cătălina Boico

De peste 24 de ore, pompierii și salvatorii IGSU luptă pentru lichidarea focarelor de ardere de la gunoiștea orășenească din Orhei. Flăcările se manifestă atât la suprafața depozitului de deșeuri, cât și în straturile profunde ale masei de gunoi, fapt care îngreunează intervenția și procesul de lichidare a focarelor.

Suprafața afectată de ardere constituie aproximativ 1.500 de metri pătrați, din suprafața totală a gunoiștii, care este de circa 5. 000 de metri pătrați.

Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, pe parcursul nopții, pompierii au monitorizat situația și au desfășurat acțiuni de localizare și lichidare a focarelor de ardere, pentru a preveni extinderea focului către alte sectoare ale gunoiștii.

„În aceste condiții, pentru lichidarea completă a focarelor, pompierii, în comun cu reprezentanții autorităților publice locale, desfășoară lucrări de desfacere și împrăștiere a deșeurilor și identificare a focarelor de ardere mocnită. Totodată, sunt efectuate lucrări de refulare a apei, transportare și compactare a masei de deșeuri.

În misiunea de localizare și lichidare a incendiului sunt antrenate trei autospeciale de intervenție, cu un efectiv de 13 angajați IGSU. Totodată, pentru efectuarea lucrărilor mecanizate sunt implicate 2 buldozere, 4 autobasculante și 2 tractoare cu cisterne, precum și 8 persoane antrenate pentru operarea tehnicii și desfășurarea lucrărilor auxiliare”, transmite instituția.

La moment, situația este sub control, iar pompierii și salvatorii IGSU, în comun cu autoritățile publice locale și operatorii tehnicii grele, continuă acțiunile în vederea lichidării completă a incendiului.

Pentru cele mai importante știri, abonează-te la canalul nostru de TELEGRAM!

Amintim că incendiul a fost semnalat la Serviciul 112 în noaptea de 19 august, la ora 23:22. La fața locului au intervenit trei echipaje de pompieri, cu un efectiv de 12 angajați, care au localizat și lichidat focarele de ardere pe parcursul nopții, prevenind extinderea flăcărilor.

Incendiu la poligonul de gunoi din Orhei! Locuitorii s-au trezit în fum